W Dniu Ubogich pokazaliśmy serce

Po raz drugi Opolanie pomagali ubogim, bezdomnym i samotnym. Wszystko w ramach Dnia Ubogich, organizowanego przez Diecezję Opolską i Urząd Miasta, przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w 2016 roku, aby zwrócić uwagę na potrzeby ludzi borykających się z biedą. W Opolu odbył się po raz drugi. Zainaugurowała go msza święta w Katedrze, a następnie odbyło się spotkanie na Rynku. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Ubogich było papieskie stwierdzenie “Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” oraz hasło “Podziel się ciepłem”.

Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale jest też okazją do spotkania, wspólnego spędzenia czasu, a celem jest również walka z wykluczeniem. Dlatego w specjalnym namiocie, który stanął na Rynku,  spotkali się ludzie z problemami i ci, którzy chcą im pomóc.

– Dzisiaj mamy dzień dobroci, ale z  całego serca życzę wszystkim, by takich dni w roku było 365. Zastanówmy się też, co możemy zrobić dla drugiego człowieka – mówił wiceprezydent Opola Przemysław Zych.

W sumie pojawiło się ponad 500 osób. Wszyscy dostali grochówkę przygotowaną przez żołnierzy 10. Brygady Logistycznej i wolontariuszy. Ciastem częstowały z kolei mieszkanki gminy Łubniany, która bardzo aktywnie włączyła się w obchody. Wsparciem służyli przedstawiciele Zupy w Opolu, Śniadania z Nadzieją, Caritasu i Monaru, wolontariusze i uczniowie opolskich szkół.

Odbyła się też zbiórka kurtek, koców, ubrań i śpiworów, w której mieszkańcy Opola chętnie wzięli udział i hojnie obdarowali potrzebujących. Ci mogli skorzystać z pomocy lekarza i psychologa oraz ratowników z Grupy Ratownictwa PCK Opole.

Wystąpiły także zespoły muzyczne działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinnie w Opolu oraz orkiestra dęta z Opola-Szczepanowic.

Najnowsze artykuły