WOŚP w tym roku walczy z sepsą, a lekarze z USK ich w tym wspierają

Tegoroczny finał WOŚP odbywa się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Orkiestra zbiera pieniądze, a lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego uświadamiają młodych opolan, że sepsa jest naprawdę niebezpieczna.

Dlatego już w poniedziałek (23 stycznia) lekarze z USK w Opolu i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci Wydziału Lekarskiego w Studenckim Centrum Kultury organizują w ramach 31. finału WOŚP spotkanie edukacyjne dla uczniów opolskich szkół średnich na temat sepsy.

W półtora tygodnia od przesłania zaproszeń otrzymaliśmy z kilku szkół zgłoszenia udziału 250 uczniów, czyli mniej więcej tyle, ile zmieści się w sali SCK. To pokazuje, że pomysł został bardzo dobrze przyjęty. Cieszymy się, że możemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem medycznym i w ten sposób włączyć w 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Podczas spotkania będzie okazja by wysłuchać nie tylko opinii fachowców, ale tez mężczyzny, który walczył z sepsą.

Sepsa jest rodzajem rozregulowania organizmu wywołanego infekcją. Dochodzi do niej, kiedy organizm nie radzi sobie ze zwalczaniem patogenów powodujących infekcję. Prowadzi to do niewydolności wielonarządowej – wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. UO, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego.

Skrajnie ciężka postać sepsy, zwana wstrząsem septycznym, powinna być obligatoryjnie leczona w oddziale intensywnej terapii, bo śmiertelność u takich pacjentów jest bardzo wysoka, sięga nawet kilkudziesięciu procent. Fundamentalne znaczenie w skuteczności terapii sepsy ma czas. Wczesne jej wdrożenie znacząco zwiększa szanse na przeżycie – dodaje.

A jak rozpoznać objawy sepsy? Specjaliści podają kilka objawów, które mogą świadczyć o zachorowaniu na sepsę. To wysoka gorączka lub – wprost przeciwnie – bardzo niska temperatua ciała,  a także szybki oddech, szybkie bicie serca, zaburzenia świadomości. Jeśli obserwujemy u siebie takie objawy, wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

 

Najnowsze artykuły