W ramach WOŚP o płucach, COVID-19 i profilaktyce [ZDJĘCIA]

Trudności z oddychaniem, zmiany w narządach wewnętrznych oraz terapia z wykorzystaniem urządzenia ECMO – opolscy uczniowie mieli okazję zgłębić dziś wiedzę na temat COVID-19. W związku z nadchodzącym 32. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opolski sztab oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny zorganizowały w Studenckim Centrum Kultury serię wykładów dla uczniów szkół średnich. Tematem przewodnim prezentacji prelegentów były zagadnienia związane ze zdrowiem pacjentów zakażonych Sars-CoV-2.

Zrealizowaliśmy cykl, dotyczący diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji następstw schorzeń spowodowanych wirusem Covid – 19. Skupiliśmy się tutaj na płucach oraz tym co się z nimi dzieje po tej chorobie. Chcieliśmy aby młode osoby, które są odbiorcami tego cyklu, bardziej zainteresowały się tematyką zdrowia oraz zachęcić ich do podjęcia studiów medycznych – mówił dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, anestezjolog oraz kierownik regionalnego centrum ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Ważnym elementem spotkań była rehabilitacja oraz znaczenie fizjoterapeutów dla zarażonych pacjentów.

Fizjoterapia pacjenta, ciężko chorego na COVID – 19 wiąże się najpierw z jego unieruchomieniem. Później w miarę poprawy stanu zdrowia przechodzi się do ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie układu oddechowego. Co ważne, covid nie niszczy tylko układu oddechowego ale każdy możliwy układ. Dlatego tak ważna jest praca fizjoterapeutów – podkreśla dr n. med. Wojciech Wolański, fizjoterapeuta z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Program wykładów obejmował zagadnienia dotyczące profilaktyki oraz leczenia pacjentów ciężko przechodzących koronawirusa. Słuchacze mieli okazję m.in. poznać terapię z wykorzystaniem ECMO oraz dowiedzieć się więcej o samym procesie rehabilitacji. Na koniec wydarzenia studenci Wydziału Lekarskiego zapoznali uczniów z anatomią płuc.

My przygotowaliśmy prezentację diagnostyki obrazowej płuc. Pokazaliśmy, w jaki sposób wykryć niepokojące zmiany na takich zdjęciach oraz jak się one zmieniły w wyniku zachorowania na COVID – 19. Ważne, aby informować, iż zachorowanie to nie tylko tymczasowe objawy, ale także trwałe zmiany, które należy monitorować – mówił Karol Przepióra, student kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim

Spotkanie było także okazją do refleksji nad własnym zdrowiem i zachętą do częstej profilaktyki. Często objawy korononawirusa nie różnią się od zwykłej grypy, dlatego tak ważne jest badanie się.

Najbardziej wyrazistym objawem jest utrata węchu, smaku oraz trudności z oddychaniem. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie zostaną wykonane od razu badania kontrolne oraz odpowiednie leczenie – dodaje Przepióra.

Przypominamy, że Wielki Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia. W tym roku pieniądze przekazane będą na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Stąd opolska placówka medyczna już po raz kolejny przygotowała tematyczne spotkania, które mają na celu poszerzanie świadomości wśród osób młodych o zdrowiu i profilaktyce.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły