Zadbaj o bezpieczeństwo swojego mieszkania

Odkrycie włamania do naszego domu i mieszkania spotyka się z ogromnym szokiem. Trudno się dziwić, bowiem te miejsce zawsze kojarzy się z wolnym od zagrożeń. Właśnie dlatego policja nalega, by zwracać uwagę na osoby obce kręcące się po okolicy. 

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Jednym z najlepszych i sprawdzonych zabezpieczeń jest życzliwy sąsiad. Poprośmy więc naszych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności – podkreślają policjanci.

W przypadku wyjazdów wakacyjnych czy też na ferie, warto mieć zaufanego sąsiada, który co kilka dni zapalą wieczorem światło, zabiorą gazetki reklamowe i odbiorą pocztę. To sprawi, że potencjalny złodziej wcale nie będzie próbował dostać się do naszego mieszkania. 

Pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu/domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się dowiedzieć, czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko będzie dla niego opłacalne – słyszymy.

Przed każdym wyjściem z domu powinniśmy zamknąć wszystkie okna i drzwi. W przypadku domów należy też pamiętać o oknach dachowych i tych piwnicznych. Nagłaśnianie wyjazdów wakacyjnych także często nie jest dobrym posunięciem. Zdjęciami z gorącej Hiszpanii czy Malty możemy się przecież pochwalić po powrocie. 

Policjanci podkreślają, że widząc nieznane osoby kręcące się w pobliżu domu powinniśmy dzwonić pod numer alarmowy. Jeśli niespodziewanie odwiedza nas obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy, to bardzo prawdopodobne, że jest potencjalnym włamywaczem.