World Press Photo, czyli zdjęcia arcydzieła

World Press Photo jest wydarzeniem, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem opolskiej publiczności. Pandemia spowodowała, że najlepsze zdjęcia reportażowe obejrzymy tym razem nieco później, najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021, ma to związek z rządowymi regulacjami dotyczącymi zamknięcia instytucji kultury w okresie stanu epidemii.  

Choć z perypetiami, będzie to jednak wydarzenie wyjątkowe i jedyne w Polsce. Wystawa będzie prezentować wyniki 63. edycji Konkursu World Press Photo. W konkursie nagradzani są profesjonalni fotografowie i ich najlepsze zdjęcia wykonane w minionym roku – w kategorii zdjęć pojedynczych lub fotoreporterzy.

W tym roku, w konkursie wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali 73996 zdjęć. Zdjęciem roku jury World Press Photo fotografię wykonaną przez Yasuyoshi Chiba z Japonii dla Agencji France Press, przedstawiającą młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.

W gronie laureatów nie zabrakło również fotografów pracujących dla National Geographic, Katie Orlinsky ze Stanów Zjednoczonych otrzymała trzecią nagrodę w kategorii „Fotoreportaż” – środowisko. Jej praca poruszyła temat arktycznej wiecznej zmarzliny, która topnieje w szybszym tempie, niż przewidywali klimatolodzy, uwalniając dwutlenek węgla, co może przyspieszyć efekt globalnego ocieplenia. Wieczna zmarzlina jest bogata w dwutlenek węgla warstwą zmarzniętej gleby, która pokrywa 24% lądu Półkuli Północnej. Podczas jej roztapiania do atmosfery uwalniany jest dwutlenek węgla i metan. Odwilż wpływa również na lokalnych mieszkańców, ponieważ osłabia fundamenty domów, utrudnia poruszanie się w terenie oraz powoduje zalania lodowych piwnic i psucie się zgromadzonych w nich zapasów.

Wśród tematów konkursu jest obecny sport. Druga nagroda w kategorii „Zdjęć pojedynczych” trafiła do Silvi Izquierdo z Peru, fotografia wykonana dla Associated Press. Przedstawia ona kibiców brazylijskiej drużyny piłkarskiej Flamengo, którzy wiwatują, gdy Gabriel Barbosa zdobywa bramkę przeciwka obrońcom tytułu, argentyńskiej drużynie River Plate, w finale Copa Libertadores, transmitowanym 23 listopada 2019r. na olbrzymich ekranach podczas imprezy na brazylijskim Stadionie Maracana w Rio de Janeiro. Barbosa zdobył dwie bramki w ostatnich kilku minutach, co oznaczało odwrócenie losów spotkania dla drużyny Flamenco, która, przegrywając przez większą część meczu 0-1, ostatecznie wygrała go wynikiem 2-1. Drużyna Flamenco wygrała turniej Copa Libertadores – najważniejsze z klubowych wydarzeń Ameryki Południowej w piłce nożnej po raz pierwszy od 38 lat.

W tym roku w gronie laureatów jest także Polak. Tomasz Kaczor za zdjęcie wykonane dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu z katatonicznego stanu, będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji, siedzącą na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

To wszystko, a także wiele więcej, będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wciąż nie znamy dokładnej daty udostepnienia wystawy w Opolu, prosimy o śledzenie informacje na stronie: galeriaopole.pl  oraz na profilach społecznościowych GSW.

Wystawa organizowana jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola. Współorganizatorem jest Firma Itaka, partnerami są Lellek Group, Lotto i Explomet.

W imieniu Galerii Sztuki Współczesnej już dziś serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie: Silvia Izquierdo_Associated Press

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły