Czy uda się wyeksponować odkrycia w katedrze? Apeluje o to wrocławski profesor

Dr hab. inż. architektury Andrzej Legendziewiecz napisał w tej sprawie do biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Jego zdaniem odkrycia w katedrze stanowią niezwykle cenne świadectwo, które powinno, przynajmniej w części, zostać zachowane.

W liście wysłanym do biskupa Czai profesor zwraca uwagę na szczególne znaczenie odkryć dokonanych w opolskiej katedrze. Chodzi przede wszystkim o elementy starych murów, gdzie odkryto niezwykle cenne i unikatowe detale architektoniczne oraz elementy wystroju wnętrza sakralnego:

Do najstarszych, wykonanych zapewne jeszcze w I tercji XIII wieku zaliczyć możemy zachowane w narożnikach prezbiterium fragmenty trzonów służek oraz bazy ceramiczne z dekoracją o formie lilii. Zwłaszcza ornamenty kwiatów ujmują swoją delikatnością i precyzją wykonania, świadcząc o wysokim kunszcie rzemieślników je wykonujących. Podobne bardzo wysublimowane formy ma kamienna baza jednego z narożników filarów transeptu, gdzie widoczna tzw. żabka ma formę delikatnego liścia lub kwiatu. W przestrzeni przy dawnym ołtarzu znajduje się bardzo cenny i rzadko spotykany element wystroju wnętrza kościelnego – tumba grobowa. Jej lokalizacja i zachowane fragmenty malowanej dekoracji z początku XIV wieku (polichromii z motywami roślinnymi i ornamentalnymi) wskazują, że mogła być ona podstawą nagrobka ważnej osoby, być może przedstawiciela domu książęcego. Cennym jest także powstałe w końcu XIII wieku wielobarwne obramienie wejścia na klatkę schodową zlokalizowane w narożniku obecnej nawy północnej. Ilość, forma oraz wyraz artystyczny tych odkryć mogą zaskakiwać – podkreśla prof. Andrzej Legendziewiecz, kierownik badań architektonicznych.

Zdaniem wrocławskiego profesora takie zdobienia świadczą o randze świątyni nie tylko w przestrzeni  miasta, ale całej Diecezji Wrocławskiej. Dlatego według profesora Legendziewicza tak ważne jest wyeksponowanie odkrytych w czasie prac archeologicznych elementów dawnej świątyni:

Zachowanie i ekspozycja wspomnianych elementów, w całości lub we fragmentach, jest ważna dla spuścizny kulturowej nie tylko Opola, ale i Śląska, wielokrotnie niszczonego przez kolejne pożogi wojenne. Wartość artystyczna tych elementów świadczy nie tylko o wyrazie najważniejszego kościoła Opolszczyzny, ale również o mieszkańcach, ich zamożności, kulturze i hojności, o kontaktach międzynarodowych i związkach Opola z miastami Europy. Stanowi także dowód trwania Kościoła na terenie miasta i regionu od ponad 1000 lat.

Warto dodać, że odkryte w katedrze pozostałości stanowią jedną z pięciu najstarszych miejskich świątyń parafialnych na Śląsku obok Wrocławia, Głogowa, Środy Śląskiej i Złotoryi.

Najnowsze artykuły