Drzewom w Opolu aplikuje się „grzybne” zastrzyki

Od kilku dni na skwerach i w parkach Opola można spotkać pracowników Zieleni Miejskiej – Zakładu Komunalnego Sp. zajmujących się szczepieniem nowo posadzonych drzew grzybami mikoryzowymi. Widok ludzi ze strzykawkami przy drzewach wzbudza zainteresowanie, ale też obawy, czy wszystko jest w porządku. Oczywiście, jak najbardziej.

Wprowadzanie drzew do warunków miejskich jest nie lada wyzwaniem dla ogrodnika. Sztuką jest utrzymanie roślin przy życiu przez następne lata. W przestrzeniach zurbanizowanych panują ekstremalnie trudne warunki dla rozwoju roślin. Najczęściej doskwiera im ciągły niedobór wody, zwłaszcza latem. Ma to związek między innymi z niskim poziomem wód gruntowych, zasoleniem podłoża czy jego nieodpowiednią jakością. W miastach panuje też specyficzny mikroklimat, w porównaniu z terenami wiejskimi. Średnia temperatur rocznych jest dużo wyższa, skąd określenie „miejskich wysp ciepła”.

Sadzone w takich warunkach rośliny wymagają regularnego i obfitego podlewania. Nie zawsze jednak pomimo obecności wody w podłożu nowo posadzone drzewa są w stanie ją pobierać w optymalnej dla siebie ilości. Dotyczy to przede wszystkim egzemplarzy młodych, które pochodzą ze szkółek, z dramatycznie zredukowanym korzeniem. Obfity system korzeniowy jest ideałem każdej rośliny, a najistotniejszą dla nich funkcję spełniają korzenie najdrobniejsze, tzw. włośnikowe odpowiadające za pobieranie wody wraz ze składnikami pokarmowymi. I tu następuje rola grzybów mikoryzowych. Rozrastająca się w ziemi grzybnia wnika w korzenie roślin stając się ich integralną częścią. Jej właściwości chłonne i przede wszystkim bardzo duża powierzchnia przyczyniają się do zaspokajania potrzeb roślin w wodę wraz z ze składnikami pokarmowymi również w okresie suszy. W zamian za wodę rośliny oferują grzybom produkty fotosyntezy wytwarzane w liściach.

Raz zaszczepiona grzybnia pozostaje w symbiozie z rośliną przez całe jej życie. Dzięki stosowaniu mikoryzy nie tylko pomagamy drzewom, ale też oszczędzamy wodę, której nie trzeba będzie w dużych ilościach zużywać do podlewania. Dlatego zachęcamy do stosowania mikoryzy również w ogrodach przydomowych….

Dział Zieleni Miejskiej Zakładu Komunalnego w Opolu

 

 

Najnowsze artykuły