Ireneusz Jaki odwołany z WiK

Rada Nadzorcza WiK w Opolu odwołała dziś wieczorem prezesa Ireneusza Jakiego. Wcześniej wszystkie próby jego zawieszenia i odwołania blokował przedstawiciel rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju, bez którego zgody nie można było pozbawić go stanowiska.

W ciągu ostatnich miesięcy przedstawiciele PFR w radzie zmieniali się sześciokrotnie. Po ostatniej dymisji członka rady z ramienia funduszu, PFR postanowił nie wyznaczać kolejnego przedstawiciela w WiK, dzięki czemu Rada Nadzorcza, w której większość udziału należy do miasta mogła wreszcie skutecznie zdymisjonować Jakiego. O czym w poniedziałkowy wieczór poinformowała przewodnicząca Rady Nadzorczej WiK:

Szanowni Państwo,

informuję, iż w dniu 20 listopada 2023 r., Rada Nadzorcza Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. podjęła uchwałę w sprawie odwołania z Zarządu Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. Prezesa Zarządu, Pana Ireneusza Jakiego.
Z upoważnienia Rady Nadzorczej WiK w Opolu Sp. z o.o.
Przewodnicząca Rady
Anna Habzda

Dymisję prezesa od miesięcy postulował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. To była jego reakcja na zarzuty mobbingu pracowników WiK, m. in. dyskryminacji pracownic, które wracały po urlopach macierzyńskich, niejasnej polityki wynagradzania pracowników. Zarzuty potwierdziła ekspertyza niezależnej kancelarii prawnej a także kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Najnowsze artykuły