Krakowska rozbłyśnie dziś na niebiesko

Ulica Krakowska w Opolu będzie dziś podświetlona na niebiesko dla uczczenia 34. rocznicy przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Na całym świecie miasta uczestniczące w obchodach zaznaczają to podświetlając na niebiesko charakterystyczny budynek lub miejsce. W Polsce podświetlone będą m.in Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Spodek w Katowicach, latarnia morska w Sopocie czy stadion miejski we Wrocławiu.
W 1978 roku Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt dokumentu zawierającego spis uniwersalnych praw dzieci. Procedury trwały długo, ale ostatecznie w 1989 roku, czyli 34 lata temu, Konwencja o prawach dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. To najważniejszy na świecie dokument dotyczący prawa dziecka. Rocznica jego podpisania obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – jedno z najważniejszych dni dla UNICEF, który zajmuje się  prawami dzieci na całym świecie. To właśnie charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski jest wykorzystywany do podświetlenia budynków na całym świecie, na przykład w tym Empire State Building w Nowym Jorku, opery w Sydney czy Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.
W swoich działaniach UNICEF kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka i walczy, aby sprawy dzieci stawiane były zawsze na pierwszym miejscu w działaniach podejmowanych przez światowych decydentów, a także władze krajowe i lokalne.
W tegoroczne obchody włączyły się opolskie szkoły i przedszkola, które przygotowały na dziś warsztaty, zajęcia i happeningi.

Najnowsze artykuły