Ks. Kobienia: Prace archeologiczne zostały zakończone, przed nami kwestia ekspozycji

Opolska Kuria zamknęła współpracę wokół badań archeologicznych w katedrze z Uniwersytetem Opolskim. Finalnie podpisano protokół końcowy. Jednocześnie informację o zakończeniu tej kooperacji w świątyni strona kościelna przesłała do Urzędu Konserwatorskiego.

To jednak nie zamyka sprawy wykopalisk w katedrze, lecz jest początkiem kolejnego etapu działań, czyli przygotowywania stosownej wystawy – podkreśla ks. Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego. Kuria nie wyklucza przy tym dalszej współpracy z uniwersytetem w tej kwestii, którego naukowcy przekazali już wcześniej w tej materii swoje sugestie.

W najbliższym czasie będziemy prowadzić konsultacje dotyczące założeń przyszłej ekspozycji, opracowania jej warunków technicznych, i tu będzie również potrzebny udział specjalistów z dziedziny liturgiki, z uwagi na to, że miejsce jest przecież świątynią – podkreśla ks. Kobienia.

Według sekretarza biskupa, to najlepszy dowód na to, że list rektora UO w imieniu środowiska naukowego uczelni zaniepokojonego możliwością trwałego zasypania wykopalisk całkowicie mijał się z intencjami biskupa Andrzeja Czai. Jego decyzja o zasypaniu znalezisk od początku miała mieć wyłącznie charakter tymczasowy.

Chodzi nam jedynie o zabezpieczenie znalezisk, na czas przygotowań do ich wyeksponowania, to kwestia szeregu czynności, które wymagają czasu, być może nawet kilku miesięcy – wyjaśnia ks. Kobienia.

Najnowsze artykuły