Lalki zawładną naszym miastem [ZDJĘCIA]

Już dziś rusza kulturalna uczta w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, która potrwa do 20 października. Przed nami 7 dni, podczas których odbędzie się 41 wydarzeń w trakcie XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. To impreza o ogromnej tradycji, która swoją inaugurację miała w 1962 roku, czyli wcześniej niż Festiwal Polskiej Piosenki!

Od pierwszej edycji Festiwal odbywa się nieprzerwanie w systemie biennale. Pora na kolejną odsłonę tego ważnego wydarzenia, które już na stałe zapisało się na kulturalnej mapie Polski i Opola. W nurcie konkursowym Festiwalu odbędą się prezentacje 12 spektakli w wykonaniu teatrów lalek m.in. z Wrocławia, Łodzi, Bielska-Białej, Białegostoku i oczywiście Opola! Ponadto, w ramach wydarzeń towarzyszących, odbędą się wystawy, panele dyskusyjne, warsztaty i koncert. A to wszystko w różnych miejscach Opola, co uczyni nasze miasto prawdziwie teatralnym miejscem.

Czas na Opole jest partnerem medialnym wydarzenia.

PROGRAM

Spektakle konkursowe spośród 52 zgłoszeń z całej Polski:

  • „Blaski i cienie” z Teatru „Maska” w Rzeszowie
  • „Pinokio” z Wrocławskiego Teatru Lalek
  • „Kulka” z Wrocławskiego Teatru Lalek
  • „Symulator” z Białostockiego Teatru Lalek
  • „DEBIL/ i_stu_las” z Teatru Odnalezionego
  • „Romans”, Natalia Sakowicz
  • „Ściana z widokiem”, Grupy Coincidentia
  • „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” z Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej
  • „Tata” z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi
  • „Wielki Buzz Grow” z Teatru Pinokio w Łodzi
  • „Troja. Wojny nie będzie!” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
  • „Ja goryl, Ty człowiek” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Imprezy towarzyszące:

SPEKTAKLE:

  • „Machinacje” Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
  • spektakl-egzamin Akademia Sztuk Teatralnych Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu

SPOTKANIE Z DRAMATURGIĄ „NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY”

Spotkanie z dramaturgią, zgłębiające problematykę dramaturgii teatru dla dzieci i młodzieży, jest od lat realizowane wraz z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W tym roku, w ramach Spotkania odbędzie się premiera wydawnictwa Centrum Sztuki Dziecka – zeszytu „Najnowszych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” zawierającego teksty w języku chorwackim, tłumaczone na język polski. Spotkaniu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z Gabrielą Abrasowicz, tłumaczką dramatów. Fragmenty dramatów przedstawią aktorzy OTLiA.

WYKŁAD MISTRZOWSKI PROF. DR HAB. HALINY WASZKIEL PT. „KLASYKA I LALKI”

Jaki wpływ na interpretację dzieł literackich ma użycie animantów? Co szczególnego do sztuki teatru wnosi sztuka animacji? To zagadnienia, którym prof. dr hab. Halina Waszkiel, postara się przyjrzeć się na wybranych przykładach.

Wystawy:

WYSTAWA PT. “ŚCIEŻKI WYOBRAŹNI”

Wystawa prezentować będzie wybrane prace pedagogów, studentów i absolwentów Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

INSTALACJA ARTYSTYCZNA PT. “ZAPUŚĆ KORZENIE”

Instalacja zostanie przygotowana przez artystów-plastyków, modelatorów z pracowni plastycznej Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na kształt instalacji złoży się roślinność – rośliny doniczkowe, ozdobne i pnącza, które zamiast swojego naturalnego środowiska, będą okalały wyznaczoną przestrzeń budynku Teatru. Pośród roślin, umieszczone będą także różne lalki teatralne, przedstawiające zwierzęta.

Warsztaty:

  • WARSZTATY PLASTYCZNO-SCENOGRAFICZNE PN. “MÓJ MAŁY KAWAŁEK ŚWIATA”

Warsztaty adresowane będą do grupy dzieci, podopiecznych świetlicy środowiskowej – Placówki Wsparcia Dziennego „POZYTYWKA”. Warsztaty prowadzone będą przez Dorotę Bator (reżyserkę) i Kaję Wolak (scenografkę), które będą wprowadzać uczestników w tajniki teatru lalek i scenografii.

  • WARSZTATY Z PEDAGOGIEM TEATRU

Podczas Festiwalu zorganizowane zostaną działania z pedagogiem teatru, które będzie prowadzić Justyna Czarnota, pedagożka, która przez ostatnich 12 lat związana była z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, gdzie kierowała działem pedagogiki teatru.

FILMOWANIE FORMY

Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja czterech filmowych realizacji – etiud poklatkowych, a towarzyszyć im będzie przedmiotowa dyskusja na temat tego, jak etiudy powstawały.

KONCERT

Na uroczyste zakończenie Festiwalu, planujemy zorganizowanie koncertu, który uświetni finał OFTL i ogłoszenie werdyktu Jury. Wystąpi Natalia Sikora i Tango Attack z utworami z repertuaru Ewy Demarczyk w nowych interpretacjach.

Zdjęcie Grzegorza Gajosa ze spektaklu “„Ja goryl, Ty człowiek” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

„Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” z Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

„Blaski i cienie” z Teatru „Maska” w Rzeszowie.

„DEBIL/ i_stu_las” z Teatru Odnalezionego.

„Kulka” z Wrocławskiego Teatru Lalek.

„Pinokio” z Wrocławskiego Teatru Lalek.

„Romans”, Natalia Sakowicz.

„Ściana z widokiem”, Grupy Coincidentia.

„Tata” z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi.

„Troja. Wojny nie będzie!” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

„Wielki Buzz Grow” z Teatru Pinokio w Łodzi.

Najnowsze artykuły