Mniejszość Niemiecka nie zrozumiała intencji powstania pomnika

Na nowej części cmentarza komunalnego stanie pomnik, który ma być hołdem dla uczestników III Powstania Śląskiego. Temu pomysłowi sprzeciwiła się Mniejszość Niemiecka, która zupełnie nie zrozumiała intencji powstania pomnika.

Mając na uwadze postęp wiedzy i nauki jaki dokonał się w ostatnich latach w zakresie analizy wydarzeń sprzed 100 lat z zaskoczeniem przyjęliśmy inicjatywę Rady Miasta Opola i Prezydenta Opola, mającą na celu upamiętnienie „bohaterów Powstań Śląskich”, tj. ofiar tylko jednej strony konfliktu i to na dodatek nie z terenu miasta Opola tylko z terenu powiatu opolskiego, które administracyjnie miastu nie podlega – czytamy w stanowisku Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. 

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego. – Szanowni przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej. Zupełnie błędnie odczytujecie intencję uhonorowania setnej rocznicy Powstań Śląskich. Monument ma na celu upamiętnienie bohaterów Powstań Śląskich, którzy walczyli o polskość tych ziem, a nie tych, którzy do nich strzelali. Nigdy by mi do głowy nie przyszło honorowanie tych drugich. Przypomnę, że przedwojenne Niemcy stosowały szereg represji nie tylko wobec Powstańców, ale i ich rodzin. Na dodatek, na początku wywołanej przez Niemcy II wojny światowej, Powstańców Śląskich – podobnie jak innych członków Mniejszości Polskiej – wywieziono do obozu koncentracyjnego. Dzisiejsza propozycja MN może być zatem odbierana jako kolejny element zacierania prawdy o tamtych wydarzeniach. Bo jak inaczej miałoby to być odebrane? – pyta retorycznie prezydent. Jego całe oświadczenie dostępne jest tutaj:

Pomnik powstaje w ramach obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego, które wybuchło od 2/3 maja i trwało do 5 lipca 1921 roku. Miało ono na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Warto podkreślić, że właśnie Powstanie Śląskie jest według historyków zaliczane do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski. Na tablicy pamiątkowej, która pojawi się na cmentarzu komunalnym, znajdzie się m.in. napis z 67 nazwiskami Powstańców, ale i zdjęcia z narodowego zrywu.

Najnowsze artykuły