Noc Kultury na rozpoczęcie lata

Wakacje coraz bliżej. 23 czerwca w Opolu rozpoczniemy je Nocą Kultury. Będzie to już 14. edycja imprezy, podczas której przygotowano m.in. koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, pokazy filmowe, wystawy i spotkania autorskie. W sumie ponad 40 wydarzeń.

Tytuł Stolicy Polskiej Piosenki zobowiązuje, dlatego nie zabraknie muzycznych akcentów

Noc Kultury odbędzie się 23 czerwca. O godz. 19.00 zaplanowano odsłonięcie kolejnej gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Tym razem bohaterem wieczoru będzie Jacek Fedorowicz, autor tekstów piosenek, satyryk, a także jeden z pierwszych prowadzących opolskie festiwale. Godzinę później, w Muzeum Polskiej Piosenki odbędzie się spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, podczas którego powrócimy wspomnieniami do początków KFPP.

Wielbiciele różnych muzycznych stylów także znajdą w programie coś dla siebie. Na rynku, tuż obok Bonk Art Gallery miłośników jazzu kołysać będą dźwięki kwartetu OPO Band w składzie: Krzysztof Puma Piasecki, Aleksander Gonsior, Jacek Hornik i Filip Hornik z gościnnym występem Kasi Pumy Piaseckiej. W Wyjściu Awaryjnym, Fundacja „KrakOFFska36” zaprasza na Folk Punk Night i koncerty zespołów Radykalna Wieś i Na Górze. Na scenie plenerowej w Restauracji Radiowa odbędzie się Nocne Jam Session Fundacji BLUESOPOLE. W wyjątkowej scenerii, na statku Opolanin wystąpi zespół Bez Schematów.

Na Nocnym Silent Disco, czyli imprezie ze słuchawkami na uszach będzie można potańczyć w Klubokwiarni OPO. A wszyscy miłośnicy muzyki elektronicznej będą bawić się na Małym Rynku na After Party, gdzie wystąpią MC Jacob A – wokalista, PESOS SAX FIGHTER – saksofonista oraz DJ-e: MIQRO, Mr. Gee i Grand F.

 

Spotkania, filmy, gra miejska i …morderestwo

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaplanowała spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec, poświęcone jej debiutanckiej powieści „Kundle”. Natomiast w Miejskiej Bibliotece miłośnicy kryminału będą mogli wziąć udział w 13. edycji gry „Morderstwo w bibliotece”, a także obejrzeć film dedykowany wybitnemu opolskiemu fotografowi „Adam Śmietański – zawód fotograf”. Na rodzinną grę miejską „Odkryj Opole w Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech” zaprasza także Archiwum Państwowe. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników X muzy.

Na Noc z kinem japońskim i koreańskim zaprasza Kino Meduza. Plenerowy pokaz filmu „Rzeka” organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy odbędzie się na placu za Galerią Sztuki Współczesnej, a na letnie kino rockowe i film „Beats of Freedom – Zew Wolności” oraz na spotkanie z reżyserem filmu Leszkiem Gnoińskim do Centrum Dialogu Obywatelskiego zaprasza Fundacja im. Romana Kirsteina. W CDO czekają także inne niespodzianki, m.in. domowe kino PRL, czyli projekcje bajek dla dzieci, a także rockowe karaoke. Kino Helios w CH Solaris zaprasza na film „Johnny” oraz kinową niespodziankę w salach dream w Parku Handlowym Karolinka.

 

Na Noc Kultury zapraszają też opolskie teatry

Na opolskim rynku zaprezentuje się Teatr Spotkanie z Młodzieżowego Domu Kultury. MDK zaprasza także do swojej filii na ul. Targowej na biesiadę teatralną „W poszukiwaniu Grotowskiego”. Działania sceniczne i pokazy teatralne „Teatrowni” zaprezentuje w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Stowarzyszenie „Kochanowski”. W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora najmłodsi będą mogli obejrzeć zabawne przygody Misia i Tygryska w spektaklu „Idziemy po skarb”, a także poszukać szczęścia wspólnie z bohaterami przedstawienia i aktorami w zakamarkach teatru.

Noc Kultury nie może odbyć się widowiska teatralno – tanecznego w wykonaniu Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, które tuż po północy rozświetli schody przy Muzeum Śląska Opolskiego

Wiele wydarzeń przygotowała Galeria Sztuki Współczesnej. Oprócz prezentacji wystawy stałej i czasowej odbędą się także otwarte warsztaty konstruktorskie dla dzieci i dorosłych, a w ramach Festiwalu Wyspy Bolko w Klubokawiarni Laba na wszystkich wielbicieli sztuk audiowizualnych czekać będzie wystawa multimedialna oraz pokazy animacji prac przygotowanych przez studentki i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Tradycyjnie już, przez ulice naszego miasta przejedzie parada zabytkowych samochodów, które wcześniej będzie można podziwiać na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim.

Początek lata to oczywiście Noc Świętojańska i jej starosłowiańskie obrzędy. W Noc Kultury na projekt „Wianki puszczamy!” zaprasza do Centrum Aktywizacji Społecznej i nad bulwary nad Kanałem Młynówka Fundacja „Opolskie Dziouchy”. Nieco dalej, tuż przy Moście Groszowym „Wianki nad Młynówką” organizuje również Młodzieżowy Dom Kultury. Zapowiada się zatem bardzo magiczna noc nad wodą.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Kultury jest dostępny na plakatach oraz na stronie internetowej: nockultury.opole.pl

 

 

 

Najnowsze artykuły