Nowy pantograf w Opolu. Trwa montaż urządzenia na pętli przy ul. Pużaka

 Rozpoczął się montaż nowego pantografu przy ul. Pużaka. Ładowarka będzie zasilała autobusy, które przyjadą do Opola jeszcze w tym roku. Kursować będą one na liniach: 5, 9 i 13.

Na pętli autobusowej przy ul. Pużaka trwa montaż odwróconego pantografu. Jest on wykonany z aluminium i charakteryzuje się konstrukcją monolityczną. Ładowarka na razie nie będzie podłączona do prądu. Po jej zamontowaniu rozpocznie się podłączanie do instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

Pantograf, który powstaje przy osiedlu Armii Krajowej, to tzw. pantograf odwrócony – mówi Marcin Kik z działu technicznego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. –  Platforma ładująca jest podłączona do konstrukcji pantografu. W momencie, gdy autobus pozajeżdża pod stację, zostaje ona opuszczona na szyny stykowe i rozpoczyna się proces ładowania. Kierowca musi precyzyjnie ustawić autobus, aby skomunikował się z pantografem. Następnie ładowarka wchodzi w tryb gotowości, kierowca podjeżdża do wyznaczonego miejsca, zaciąga hamulec ręczny i wtedy opuszczany na szyny jest pantograf.

Podobne urządzenie jest umieszczone przy ul. Prószkowskiej.

Ładowarka o mocy do 300 kW zapewni naładowanie autobusów z pustą baterią w niecałe 2 godziny. Nie powinno się to jednak zdarzyć w praktyce – autobusy powinny podjeżdżać pod pantograf zawsze z baterią naładowaną minimum w 30% – dodaje Marcin Kik.

Montaż pantografu to część projektu, który zakłada dostarczenie do Opola kolejnych autobusów elektrycznych. Osiem pojazdów marki Solaris przyjedzie do stolicy naszego regionu najpóźniej do października.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki dotacji unijnej. Koszt projektu to ponad 36 milionów złotych, a kwota dofinansowania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 25 milionów złotych.

Najnowsze artykuły