Opole nagrodziło wolontariuszy

Już po raz drugi przyznano nagrodę im. Danuty Sokołowskiej. To wyraz wdzięczności dla tych opolan, którzy poświęcają się nieść bezinteresowną pomoc.

 

Każdego roku w pierwszych dniach grudnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski, z okazji przypadającego na 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, spotyka się z opolskimi środowiskami pozarządowymi na uroczystej Gali Wolontariatu. Jest to doskonała okazja do spotkania społeczników i liderów, podsumowania wolontariackiego roku, a przede wszystkim do podziękowania wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w życie Opola.

 

Tegoroczna gala odbyła się  w gościnnych progach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu. Podczas wydarzenia, już po raz drugi, najwybitniejsi wolontariusze zostali zaszczyceni Nagrodą, noszącą imię Ś.P. Danuty Sokołowskiej. Wydarzeniu patronował duch tej wyjątkowej osoby – radnej opolskiej
i mieszkanki miasta, której niezwykłe zaangażowanie społeczne i praca na rzecz najbardziej potrzebujących, uczyniły ją ikoną i wzorem dla kolejnych pokoleń aktywistów
– mówi Dorota Piechowicz Witoń naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego.

 

Intencją towarzyszącą powstaniu Nagrody było uhonorowanie najbardziej zasłużonych wolontariuszy, wyrażenie uznania za całokształt ich działalności społecznej, szczególne osiągnięcia w obszarze działalności wolontariackiej oraz podziękowanie za bezinteresowną, nieodpłatną pracę na rzecz mieszkańców miasta – dodaje naczelniczka CDO

 

Nagroda im. Danuty Sokołowskiej „Wolontariusz Roku” jest przyznawana zwycięzcom konkursu, ogłaszanego przez Prezydenta Miasta. Kandydatów – w myśl regulaminu – zgłaszać mogą sami wolontariusze, instytucje, organizacje pozarządowe oraz rady dzielnic Miasta Opola. W tym roku, podczas naboru trwającego od 28 października do 14 listopada wpłynęły aż 82 zgłoszenia. Kapituła Nagrody przy ocenie kandydatur uwzględniała między innymi reagowanie wolontariuszy na zgłaszane potrzeby, zaangażowanie, życzliwość, promowanie idei wolontariatu oraz współpracę z miastem. Obradujące pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Opola gremium, zdecydowało o przyznaniu 3 nagród oraz 15 wyróżnień dla najbardziej aktywnych wolontariuszy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło uroczystości Gali Wolontariatu.

 

Do grona laureatów Nagrody, którzy będą mieli prawo w ciągu najbliższych 12 miesięcy posługiwać się zaszczytnym tytułem Wolontariusza Roku 2022, zostały zaliczone: Irena Krasicka, Gloria Kula i Anna Szczepanowska.

 

Pani Irena Krasicka od lat jest wolontariuszką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu; ściśle współpracuje z Centrum Senior oraz organizacjami pozarządowymi. Wspiera działania Uczniowskiego Klubu Sportowego Trolik. Jest współorganizatorką wielu inicjatyw, pikników, w tym tych promujących regionalne tradycje. Współpracowała z Miastem podczas pandemii oraz trudnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie. Goście odwiedzający Opole mogą liczyć na Jej niezwykłą przewodnicką charyzmę i oprowadzenie po mieście, podczas którego otrzymają słuszną dawkę historii z nutą humoru w wykonaniu Pani Ireny. Jako wolontariuszka pomaga osobom samotnym w robieniu zakupów, odwiedza chorych oraz dba o czystość i porządek na grobach zmarłych ofiar II wojny światowej. Podczas opolskich Dni Seniora oprowadziła po Dworcu Głównym w Opolu ponad 100 osób. Wszyscy opisują ją jako pełną energii i zaangażowaną w integrację środowiska lokalnego.

 

Gloria Kula była kandydatką zgłoszoną dwukrotnie: przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu, którego jest uczennicą oraz opolski MOPR. Maturzystka aktywnie pomaga w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Przez 2 lata kierowała Szkolnym Kołem Wolontariatu, które organizowało pomoc dzieciom w świetlicach środowiskowych, najstarszym Opolanom, czy podejmowało działania w walce z pandemią koronawirusa. Była koordynatorką akcji „Pola Nadziei 2022” dla Domowego Hospicjum dla Dzieci, która objęła swoim zasięgiem całe województwo. Chętnie podejmuje wyzwania i bezbłędnie się z nich wywiązuje. Tworzy przestrzeń do pracy innych wolontariuszy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Trzecia z laureatek, Anna Szczepanowska, od 6 lat jest wolontariuszką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, współpracuje blisko z Centrum Senior, aktywnie działa jako członkini Rady Dzielnicy V. Jest niezastąpioną częścią zespołu, organizującego wiele wydarzeń i imprez, w tym promujących rodzicielstwo zastępcze oraz podtrzymujących i promujących tradycje. Skromna i odważna, nie odmawia nikomu pomocy, ani swojego czasu wolnego czasu. Łączy pokolenia, oddając swoją wiedzę, kompetencje, doświadczenie w służbie innym. Swoją aktywnością promuje skutecznie ideę wolontariatu.

Każda z laureatek otrzymała nagrodę w wysokości 1.000 zł, pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

Gala Wolontariatu była również okazją do poznania nazwisk osób, których praca wolontariacka zwróciła szczególną uwagę Kapituły. Znaleźli się oni w gronie wolontariuszy docenionych za wyjątkowe zasługi. I tak w 2022 roku wyróżniono: Marcina Banaszkiewicza, Ewę Biegun, Aleksandrę Buchtę, Anetę Dominik, Dorotę Frydel, Aleksandrę Jarosz, Marię Kalend, Justynę Kiedos, Allę Krekotnievą, Urszulę Lewoską, Ewę Morską Żmij, Michała Pytlika, Ewę Tulej, Marharytę Voronską oraz Jana Rudnickiego.

 

 

 

Najnowsze artykuły