Opole powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Opole złożyło w Ministerstwie Kultury wniosek aplikacyjny do tytułu Europejska Stolica Kultury. Rywalizować będziemy z 11 polskimi miastami.

Deklaracje o przystąpieniu do konkursu złożyły także: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Wnioski aplikacyjne będą oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składa się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pod koniec października nastąpi spotkanie preselekcyjne, podczas którego odbędzie się przesłuchanie przedstawicieli miast kandydujących. Panel ekspertów uzgodni krótką listę miast wybranych do selekcji finałowej, zaplanowanej na połowę 2024 r.

– To prawdziwy festiwal pomysłów, inicjatyw i działań oraz inwestycji w obszarze kulturze. Przewodnim hasłem jest „Blisko ludzi – w sercu Europy – powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisując niezbędne dokumenty (na zdjęciu).

Najnowsze artykuły