Ranking. Opole w ścisłej czołówce miast przyjaznych młodym

Nasze miasto zajęło 7. miejsce w rankingu „Europolis. Miasta dla młodych”, który przygotowała Polska Fundacja im. Roberta Schumana. 66 miast porównano pod względem: gospodarki lokalnej, infrastruktury, edukacji, mobilności, kultury, otwartości oraz zdrowia i opieki.

Zestawienie czołowej dziesiątki nie jest zaskoczeniem. Triumfowała Warszawa, choć zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Drugie miejsce zajął Rzeszów (największa zaleta to wysokiej jakości edukacja), a na podium znalazły się jeszcze Katowice (dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej). Na kolejnych miejscach plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii „Otwartość”) i Kraków (zwycięzca kategorii „Kultura i rozrywka”), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi – ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Autorzy raportu zauważają bardzo dobry wynik Opola, które w ostatnich latach zmaga się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych. Nasze miasto kompensuje to sobie, gdyż wyróżnia się wysokimi nakładami inwestycyjnymi, dbałością o jakość powietrza i dobrym skomunikowaniem z resztą kraju. Skutecznie przyciąga też obcokrajowców. Twórcy raportu tak piszą o Opolu:

“Jak na jedno z mniejszych miast wojewódzkich, kojarzące się często z depopulacją w młodych grupach wiekowych, Opole zajęło przyzwoite 7. miejsce. Stało się tak dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym miejscowych przedsiębiorców oraz dbałości o jakość powietrza. Opole, jak na miasto swojej wielkości, jest też dobrze skomunikowane z resztą kraju – głównie dzięki znacznej liczbie połączeń kolejowych i pobliskiej autostradzie. Skutecznie przyciąga też obcokrajowców przyjeżdżających do Polski na studia i za pracą. Ma ponadprzeciętne wyniki, jeśli chodzi o odsetek młodych radnych (12 proc.), a od 15 lat funkcjonuje w mieście Młodzieżowa Rada Miasta”.

A co złożyło się na wysokie miejsce Stolicy Polskiej Piosenki?

W ocenie kondycji gospodarczej Opole uplasowało się na 7. pozycji (wskaźnik 47,79), a ranking zdominowała Warszawa (71,97). Tak jak inne miasta z czołówki , tak i nasze należy zarazem do regionu wysoko uprzemysłowionego, dobrze skomunikowanego z resztą kraju, a samo pozostają blisko prestiżowych ośrodków akademickich. W kategorii edukacja (dostępność do szkół średnich, oferta uczelni wyższych i szkół zawodowych, wsparcie stypendialne) Opole sklasyfikowano na 19. pozycji (35,69), a najwyżej znalazł się Rzeszów (58,34). Z kolei pod względem infrastruktury (drogowej, mieszkaniowej, terenów zielonych, ale także dostępu do internetu) Opole plasuje się na 9. lokacie (42,15). Wygrał Sopot (52,28).

W kategorii mobilność (transport drogowy, skomunikowanie z Polską, komunikacja miejska i rowerowa) w stawce 66 miast Opole zajęło 12. miejsce (37,50), a najlepszy w tej kategorii jest Rzeszów (73,18) – głównie dzięki infrastrukturze rowerowej. Bogata oferta kulturalna i sportowa to jeden z najważniejszych czynników przyciągających do miast turystów i nowych mieszkańców, w tym młodych. W tej kategorii Opole uzyskało 13. wynik (42,40), a najlepszy zanotował Kraków (65,07).

Na podium Opole “stanęło” jako miasto otwarte (na obcokrajowców, ale także na swoich mieszkańców, mających wpływ na miasto i decyzje samorządowe). Trzecią lokatę (51,86) Opole zawdzięcza popularności wśród obcokrajowców przyjeżdżających do Polski na studia (7,2 proc.) i za pracą (223 zezwolenia). Ma też ponadprzeciętne wyniki, jeśli chodzi o odsetek młodych radnych (12 procent), a od Warszawy i Gdańska odróżnia się długim okresem istnienia Młodzieżowej Rady Miasta (15 lat).

Wyprzedziły nas tylko Gdańsk (60,65) i Warszawa (58,05). Wreszcie w szerokiej kategorii zdrowie (placówki, dostępność, kadra lekarska, wsparcie dla rodzin, ale tez przedszkola i żłobki) Opole zajęło 15. lokatę (50,30). Wygrały zdecydowanie Katowice (79,98).

Cały raport TUTAJ

Najnowsze artykuły