Pegaz wrócił do domu. Od dziś znów stoi na placu Jana Pawła II

 Historia opolskiego Pegaza rozpoczęła się w połowie lat 70. XX wieku. Narodził się w centrum miasta, przy ul. Ozimskiej 8, gdzie w podwórzu mieściła się pracownia artysty rzeźbiarza Mariana Nowaka (1921-2000). 

Pegaz stanął na ówczesnym placu Lenina, przed siedzibą Teatru Jana Kochanowskiego i Biura Wystaw Artystycznych (dzisiejsza Galeria Sztuki Współczesnej) w kwietniu 1976 roku w ramach wystawy rzeźb plenerowych Mariana Nowaka, towarzyszącej II Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Obok stanęło kilka innych realizacji, m.in. figury Flory. Na placu Pegaz został nieco dłużej, ale już pod koniec lat 70. przeniesiono go na Chabry. Mówiono, że nie pasował do sąsiedztwa komitetu wojewódzkiego partii usytuowanego naprzeciw. Porównując archiwalne fotografie widzimy, że nasz bohater  w tym czasie mocno się zmienił. Niezmienny pozostał  sympatyczny pysk skrzydlatego konia, ale rozrosły się malowniczo skrzydła, zagęścił ogon, charakteru nabrały tylnie nogi zakończone podkutymi kopytami. Na Chabrach figura stała do roku 2010, kiedy to nadzór budowlany wydał decyzję o jego rozbiórce z powodu złego stanu technicznego rzeźby. Demontaż przeprowadzono jesienią, a  dzieła renowacji podjął się syn Mariana Nowaka – Paweł. Przywrócenie do życia Pegaza trwało przeszło dziesięć lat, prace zakończyły się w październiku 2021 roku.

Przez ostatnią dekadę trwała dyskusja dotycząca miejsca posadowienia Pegaza. Już dziś, po prawie pół wieku, Pegaz powraca na miejsce, gdzie niegdyś stanął po raz pierwszy. Zmieniła się tylko nazwa placu – nowym domem Pegaza będzie plac Jana Pawła II.

Najnowsze artykuły