Wielka wystawa Zbigniewa Libery w GSW Opole

W Galerii Sztuki Współczesnej można już oglądać wystawę Zbigniewa Libery. Ekspozycję „Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984-2022″ będzie można oglądać codziennie do 26 czerwca.

Libera to jeden z najważniejszych polskich artystów ostatnich dekad. Fotograf, autor prac video, filmów, obiektów i instalacji. Jest jednym z prekursorów i głównych reprezentantów polskiej sztuki krytycznej.

Najnowsza wystawa będąca retrospektywnym wyborem jego prac kładzie nacisk na to, co z perspektywy czasu jawi się jako najczęściej używane przez autora medium – fotografię. Jak zapowiadają daty w tytule, prezentowane będą realizacje z czterech dekad twórczości artysty, przedstawiając najważniejsze wątki, jakie podejmował w poszczególnych – bardzo różnych – okresach. Był to czas zróżnicowany nie tylko artystycznie, ale również politycznie, społecznie, ekonomicznie czy ,,technologicznie”.

Przez wszystkie te lata jedno pozostawało niezmienne – w wyborach twórczych i życiowych Liberze towarzyszył aparat fotograficzny, za którego pomocą ukazywał obrazy zarówno intymne, jak i odnoszące się do kultury, historii i zagadnień społeczno-politycznych. Wykorzystując różnorodne strategie fotograficzne, autor mierzył się z doświadczeniami przeszłości, komentował teraźniejszość, a także „wieszczył” wydarzenia przyszłości.

Należy mieć na uwadze, iż wystawa zawiera treści wrażliwe. Zwiedzanie przez osoby poniżej 16 roku życia możliwe jest wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
21 maja, godz. 16 – oprowadzenie autorskie Zbigniewa Libery
25 maja, godz. 11 – oprowadzenie kuratorskie dla seniorów
1 czerwca, godz. 11 – oprowadzenie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy
1 czerwca, godz. 18 – oprowadzenie po wystawie w języku angielskim
2 czerwca, godz. 13 – oprowadzenie po wystawie z audiodeskrypcją
15 czerwca, godz. 18 – oprowadzenie z tłumaczeniem na język ukraiński
18 czerwca, godz. 16 – oprowadzenie Fantastyczne
24 czerwca, godz. 20 – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Liberą
26 czerwca, godz. 16 – wykład dr Marka Śniecińskiego „Artystyczne diagnozy współczesności”