Przed nami klubowa edycja Opole Songwriters Festival

Podczas konferencji z prezydentem miasta Opola ogłoszono pierwszą edycję OPO FESTIVAL 2021, która ma się rozpocząć 17 września w Klubokawiarni OPO od godziny 21:00.

Imprezy tego typu są nam bardzo potrzebne. Czasem warto posłuchać muzyki w mniejszym gronie. – zapewnia Arkadiusz Wiśniewski prezydent miasta Opola. –  Kameralne koncerty tego typu są jak kolacja we dwoje, zawsze smakuje najlepiej – dodaje.

Nie przepadamy za jubileuszami i tak jak Wy nie możemy się doczekać końca pandemii, dlatego zamiast jubileuszowej, dziesiątej edycji Opole Songwriters Festival w tym roku zapraszamy Was na edycję numer dziewięć i pół, która odbędzie się pod nazwą OPO Festival w wyjątkowym dla nas miejscu – klubokawiarni społecznej OPO – mówi Roman Szczepanek dyrektor artystyczny festiwalu oraz prezes Stowarzyszenia Kulturalne Opole.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Opola. Pierwsza runda klubowych koncertów na scenie OPO rusza już w najbliższy piątek i sobotę, 17-18 września. Kogo posłuchamy w ten weekend?

Jak zapowiadają organizatorzy w programie OPO Festivalu znajdzie się miejsce na kameralne koncerty berlińskich artystów i polskich debiutantów, autorskie DJ-sety przygotowane specjalnie na tę okazję, czy spotkania z osobistościami sceny alternatywnej. To bezpośrednia kontynuacja idei Opole Songwriters Festival, która zakłada prezentację wyjątkowych artystów – autorów, z pogranicza różnych gatunków muzyki alternatywnej, w kameralnej atmosferze. Przestrzeń klubokawiarni społecznej OPO nadaje się do tego celu idealnie.

OPO powołane do życia w czerwcu tego roku przez Stowarzyszenie Kulturalne Opole mieści się przy ul. Krakowskiej 32, w budynku Centrum Aktywizacji Społecznej. To jedyne w Opolu miejsce, gdzie regularnie odbywają się koncerty na żywo, dyskusje, spotkania autorskie, warsztaty, projekcje filmowe oraz quizy tematyczne. Na scenie OPO gościło już dotąd wielu artystów z Polski i zagranicy. W najbliższy weekend dołączą do nich:

JAE TYLER – pochodzący z Kansas, ale od lat mieszkający w Berlinie, twórca przygnębiająco rozrywkowego popu. Czerpiąc inspiracje zarówno z klasyki lat 80-tych i 90-tych, jak i kultury amerykańskich rednecków, Jae Tayler wyciąga z najgorszych wzorców wszystko co najlepsze. Jego koncerty to niecodzienne show, pełne zaskakujących zwrotów akcji.

SILLA (Sigurlaug Gísladóttir) – jedna z najciekawszych przedstawicielek islandzkiego popu. Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z zespołu múm. Solowo zadebiutowała dopiero w 2015 roku albumem zatytułowanym „Mr. Silla”. Płyta zebrała świetne recenzje zarówno w Islandii jak i poza nią.

EWA SAD – możecie ją kojarzyć z opolskiego plastyczniaka, gościła też w zeszłym roku ze swoją wystawą Letting Go w Galerii Sztuki Współczesnej. Dawna wokalistka i basistka zespołu Sorja Morja obecnie tworzy solowo, a jej muzyka to nieoczywista mieszanka gatunkowa z wciągającymi i bogatymi w warstwę znaczeniową tekstami.

FRANZ EGAL – to szczeciński piosenkarz z Warszawy, wychowanek Szkoły Polonia Disco. Jego melodyjne, słodko-gorzkie piosenki są bardzo osobiste, a w swoich tekstach często stara się uporać z własnymi lękami i eksploruje męską wrażliwość.

JANUSZ JURGA – przedstawiciel jedynego w swoim rodzaju nurtu forest techno, który łączy transowe dźwięki natury i ambientowe kolaże z miarowymi bitami. W tym roku wydał swoje kolejne dzieło studyjne „IST”.

OPO FESTIVAL szczegółowy program:

17 września:

21:00 MR SILLA (ICE)

21:30 JAE TYLER (US)

 

18 września:

21:00 FRANZ EGAL (PL)

21:30 EWA SAD (PL)

22:30 JANUSZ JURGA (PL)

 

Klubokawiarnia społeczna OPO

Krakowska 32

45-075 Opole

Drugi weekend OPO Festival odbędzie się 1-2 października 2021 r.

Lista występujących artystów zostanie ogłoszona wkrótce.