Święta i po świętach. Co zrobić z choinką?

Najpierw cieszy oko, później trzeba ją zutylizować. Co zrobić z drzewkiem świątecznym, kiedy już zdecydujemy się na jego rozebranie?

Sztuczną choinkę wyczyśćmy, zapakujmy i schowajmy w bezpiecznym miejscu, tak, aby mogła posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

Tę żywą, którą kupiliśmy w doniczce, możemy spróbować zasadzić. Pamiętajmy jednak, by zrobić to dopiero wiosną. Przed wyniesieniem drzewka na zewnątrz warto ustawić je w garażu lub chłodniejszym pomieszczeniu, aby po pobycie w domu przyzwyczaiła się do niższych temperatur.

Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę ciętą można ją wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym. Gałązki, o ile posiadają jeszcze igły, będą świetnym izolatorem ciepła i spełnią swoją rolę jako osłony przeciwmrozowe dla innych roślin – bylin, niskich krzewów lub roślin cebulowatych. Drzewko można przekształcić w kompost lub w ściółkę pod niektóre rośliny (nawet te, znajdujące się w mieszkaniu). Z gałęzi choinkowych, z których opadły już igły, warto wykonać tyczki. Można je wykorzystać wiosną jako podporę do pomidorów, fasoli i innych roślin pnących.

Jeśli jednak uznamy, że choinka spełniła już swoją rolę i nie będzie nam potrzebna, należy potraktować ją jak odpad. Naturalne drzewka należy wystawić obok pojemnika na bioodpady lub w mniejszych kawałkach umieścić w pojemniku. Zostaną one wtedy odebrane w terminie odbioru bioodpadów. Dodatkowo, zarówno naturalne, jak i sztuczne choinki, będą odbierane jako odpady wielkogabarytowe zgodnie z harmonogramem. Można je też dostarczyć do Punktów Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych.

W razie pytań lub reklamacji związanych z odbiorem odpadów komunalnych należy skontaktować się z Biurem Nadzoru Odbioru Odpadów Komunalnych pod numerem tel. 77 44-13-237 (poniedziałek – środa w godz. 7.30-15.30, czwartek w godz. 7.30-17.00, piątek w godz. 7.30-14.00); adres poczty elektronicznej: odpady@um.opole.pl

Najnowsze artykuły