W Opolu kupisz specjalne monety. Jak wyglądają, co upamiętniają?

W obiegu są już dwie nowe monety kolekcjonerskie wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. W poniedziałek 19 kwietnia monety zaprezentowano w opolskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego.

Pomysłodawcami takiego uczczenia tego wydarzenia byli dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu dr Bartosz Kuświk oraz szef Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

– Bardzo się cieszymy, to dla nas prawdziwe święto, bowiem dziś prezentujemy specjalne monety poświęcone III Powstaniu Śląskiemu. Trzeba pamiętać, że przyniosło ono wiele korzyści Polsce. Może terytorialnie nie uzyskaliśmy największej części Śląska, ale za to mieliśmy w naszych granicach 80% śląskiego przemysłu, który bardzo pomógł Polsce w odbudowie państwowości – tłumaczył w poniedziałkowe południe prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, dziękował NBP za wsparcie. – Nie spodziewaliśmy się, że centrala Narodowego Banku Polskiego będzie nam aż tak przychylna. Myśleliśmy raczej o monetach 5-złotowych. A tu taka inicjatywa… Dziękujemy NBP za wsparcie tego pomysłu – słyszymy.

Złota moneta o nominale 200 złotych zostanie wyemitowana w nakładzie 1500 sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 3600 złotych. Z kolei srebrna, dziesięciozłotowa, została wyceniona na 160 złotych i będzie jej 12 tys. sztuk.

Na rewersach obu monet umieszczono sylwetki dwóch powstańców, którzy obsługują zdobyczny niemiecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. 1908 (odrębne przestawienie tematu dla każdej z monet). Na monecie złotej zaprezentowano też sztandar powstańczy z napisem „Tobie Polsko” i wizerunkiem orła powstańczego. Na monecie srebrnej orzeł powstańczy znajduje się nad wizerunkami powstańców.

Zakup obu monet jest możliwy na stronie internetowej sklepu Kolekcjoner.nbp.pl oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Ponadto w siedzibie NBP przy ul. Damrota w Opolu można w godzinach otwarcia jendostki oglądać wystawę poświęconą powstańcom śląskim.

Najnowsze artykuły