Wolontariat siłą Orkiestry. 32. finał WOŚP ruszył! [ZDJĘCIA]

Największą siłą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od pierwszej edycji są oczywiście wolontariusze. Setki w naszym mieście, tysiące w całej Polsce. Dzisiaj znowu zobaczymy ich w każdym zakątku Opola, bo wyruszyli na ulice z puszkami. Traktujmy ich z uśmiechem i bądźmy hojni. Przed nami 32. finał! Zwracamy uwagę, że przygotowano także wiele wspaniałych licytacji, z których dochód zasili konto orkiestry.

Podczas dzisiejszego finału z puszkami wyjdzie na ulice Opola 350 wolontariuszy. Jednym z nich będzie prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, którego spotkacie m.in. w okolicach opolskiego ratusza.

– Zainteresowanie czynnym kwestowaniem co roku jest ogromne. Sadzę, że gdybyśmy mieli przyjąć tysiąc wolontariuszy, to też nie mielibyśmy z tym problemu – zapewnia Patryk Śróda z opolskiego sztabu WOŚP.

– U nas w domu orkiestra Jurka Owsiaka to już wielopokoleniowa sztafeta – opowiada Hania, nastolatka, która w tym roku będzie wolontariuszką. – Poszłam w ślady babci, z puszką chodziła mama, a teraz my z bratem – dodaje.

Wolontariat należy rozumieć jednak znacznie szerzej niż tylko chodzenie z puszkami. Weźmy choćby lokatorów Aresztu Śledczego w Opolu. Oni również dołączają swoją cegiełkę do tej szczytnej idei, obdarowując orkiestrę wspaniałymi rękodziełami. Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. Policja, szkoły, kuratorium oświaty, dziesiątki firm i prywatni ludzie – oni wszyscy chcą być częścią tego łańcucha pomocy.

Wolontariusze będą więc zbierać fundusze do puszek, ale pokaźnym dochodem będą także środki z przeróżnych licytacji. Swoje dołoży m.in. Miasto Opole, które od lat wspiera orkiestrę, przekazując na aukcje wyjątkowe wydarzenia oraz przedmioty, które zasilą konto orkiestry. Jest w czym wybierać!

Unikatową i jedyną w swoim rodzaju jest aukcja, na której można wylicytować partię szachów z prezydentem Opola. Pojedynek rozegra się w prezydenckim gabinecie. Wylicytować można VIP-owskie oprowadzenie po budowie stadionu piłkarskiego oraz otrzymać kielnię z wmurowania kamienia węgielnego. Cennym doświadczeniem do wylicytowania będzie także bilet na pierwszy, oficjalny mecz na nowym Stadionie Opolskim w loży VIP (dla 2 osób).

Ciekawym wyróżnieniem dla licytujących będzie również rodzinne zwiedzanie Akwarium w ZOO Opole (dla 4 osób) przed jego oficjalnym otwarciem. To najnowsza atrakcja turystyczna, gdzie można stanąć oko w oko z rekinami, dotknąć płaszczek i poznać inne egzotyczne ryby.

W Stolicy Polskiej Piosenki nie może zabraknąć muzycznych akcentów. Prezydent na aukcje WOŚP przekazał podwójne zaproszenia na wszystkie koncerty jubileuszowego 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2024. Do zdobycia będzie także porcelanowa figurka Karolinki, czyli nagroda im. Anny Jantar w konkursie Debiuty KFPP oraz oryginalne plakaty z autografem Urszuli Sipińskiej z wystawy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Sipińska – sza la la, zabawa trwa da da”. Podczas tegorocznego finału można wylicytować również zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki z dyrektorem Jarosławem Wasikiem oraz sesję z realizatorem dźwięku w Muzeum.

Ciekawą propozycją jest również autorska gitara z autografem Jurka Owsiaka wykonana w całości ze stali szlachetnej, z osadzonymi serduszkami z prasowanego czerwonego szkła.

Dla fanów Karasia i Roguckiego zapewne nie lada gratką okaże się podwójne zaproszenie na koncert ze spotkaniem z artystami w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Na tegoroczne aukcje trafiły również wartościowe dzieła sztuki, w tym Relief „Portret melancholijny” prof. Mariana Molendy wykonany w brązie, rzeźba ceramiczna „Królewicz” autorstwa Ignacego Nowodworskiego, grafiki Opola z limitowanej kolekcji Galerii Bonk, grafika Patrycji Kostyry z autografem Jurka Owsiaka oraz statuetka opolskiego Pegaza.

Aukcję WOŚP wzbogacą się również o sportowe trofea. Do wylicytowania będą między innymi koszulki oraz piłki meczowe z autografami zawodników oraz indywidualny trening z zawodnikami Gwardii oraz OKS Odry Opole.

Nie zawiodą także strażacy z Komendy Miejskiej. – Przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci i dorosłych. Weźmiemy udział w „miasteczku służb”, które zlokalizowane będzie na placu Wolności w Opolu – informuje kpt. Paweł Kolera z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Opolu. – Będzie można zapoznać się ze sprzętem, z jakiego korzystają strażacy podczas działań ratowniczych (w tym również nowości), obejrzeć pojazdy, zrobić sobie zdjęcie, przejść przez zadymiony namiot z kamerą termowizyjną lub poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Nie lada atrakcją będzie przekazany przez komendę voucher. – Zwycięzca licytacji będzie mógł spędzić dzień ze strażakami Komendy Miejskiej PSP (JRG 1 i JRG 2), zapoznać się z codziennym funkcjonowaniem jednostek, obejrzeć sprzęt oraz wziąć udział w doskonaleniu zawodowym – podkreśla kpt. Kolera.

Najnowsze artykuły