Zbyt zapracowani na badania profilaktyczne. Dlaczego Polacy się nie badają?

Dane Narodowego Testu Zdrowia Polaków z ubiegłego roku pokazują, że Polacy coraz rzadziej stosują się do zaleceń lekarzy i nie dbają o swój stan zdrowia. Według Fundacji Niezdiagnozowani najrzadziej badają się osoby pracujące, pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku osób młodych oraz kobiet, które statystycznie zwykle bardziej dbały o swój stan zdrowia.

Aż 7 procent Polaków w 2020 r. oceniało swoje samopoczucie źle lub bardzo źle. Co trzeciego badanego dotyczyły długotrwałe problemy zdrowotne czy choroby przewlekłe. Osoby młode w wieku 18-24 oraz 35-44 coraz rzadziej zwracają uwagę na przestrzeganie zaleceń ekspertów dotyczących profilaktyki chorób, a nawet dbają o siebie mniej niż przed wybuchem pandemii.

Według wspomnianego badania, w Polsce na swój stan zdrowia bardziej zwracają uwagę kobiety, ale ich liczba spada w ostatnich dwóch latach. – Te wyniki nas zaskoczyły. Badania wyraźnie wskazują, że Polacy w każdym wieku muszą zmienić myślenie o zdrowiu w sposób znaczący i to już, aby nie było za późno – mówi Agnieszka Górecka, prezes Fundacji Niezdiagnozowani.

Od roku organizacja działa, aby usprawnić diagnostykę Polaków i wspiera tych, którzy potrzebują pomocy w uzyskaniu dostępu badań profilaktycznych i muszą na nie zbyt długo czekać.

Jak wskazuje lekarz, najważniejsze jest dbanie o siebie, aby móc w porę pomóc innym i zadbać o członków swojej rodziny.

Zmiany, jakie warto wdrożyć w swoim życiu, które rekomenduję moim pacjentom, są wieloaspektowe. Przede wszystkim najważniejsze jest zwracanie uwagi na swoją dietę, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu oraz stan psychiczny. Jednakże czynnikiem determinującym powinno być świadome podejście pacjenta do swojego zdrowia i dokonywanie rozsądnych wyborów w codziennym życiu: takich, które będą mu służyć, a nie szkodzić. Od lat edukuję pacjentów, aby wykonywali odpowiednie do ich wieku badania profilaktyczne, bo to pomaga żyć dłużej, spokojniej i zapobiegać potencjalnym chorobom na wczesnym etapie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy że profilaktyka dotyczy też osób młodych: powinna zaczynać się już od 20 roku życia np. badanie jąder u mężczyzn, cytologia u kobiet, ale również podstawowe badania krwi u obu płci – mówi dr med. Paweł Szyld, specjalista genetyki medycznej.

Kontakt do Fundacji Niezdiagnozowani  pod adresem fundacja@niezdiagnozowani.com lub poprzez stronę www.niezdiagnozowani.com.

 

Najnowsze artykuły