Zielono mi i radośnie, czyli o roślinach które warto mieć w domu i miejscu pracy

Zimowa aura sprawia, że tęsknimy za zielonymi drzewami i kwiatami. Wybierając rośliny do domu możemy przy okazji zadbać o oczyszczenie i nawilżenie powietrza, co jest ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Na aurę wpływu nie mamy i choćbyśmy bardzo chcieli słonecznych, ciepłych dni to śnieg za oknem niezmiennie przypomina nam, że zima ma się dobrze. Mamy jednak wpływ na to jakie rośliny znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu. To jaką roślinkę postawimy na parapecie, półce czy zasadzimy w ogrodzie, wpływa na utrzymanie pozytywnego samopoczucia. Bo to właśnie rośliny mogą i przychodzą nam z pomocą w zachowaniu zdrowia i optymistycznego nastawienia do życia.

Nie od dziś wiadomo, iż rośliny oczyszczają środowisko z wielu zanieczyszczeń. I to nie tylko tych zawieszonych w powietrzu – potrafią też kumulować metale ciężkie, jakie występują w glebie. Dzięki temu można oczyścić skażony teren czy poprawić jakość powietrza. Rośliny efektywnie wychwytują z powietrza toksyczne związki, nawilżają powietrze, jonizują je oraz w zależności od gatunku produkują tlen zarówno w dzień, jak i w nocy. W tej jakże ważnej kwestii wypowiedziała się również amerykańska NASA , która już w 1989 roku stwierdziła, iż na każde 10 m kw. powinna przypadać przynajmniej jedna roślina posiadająca właściwości filtrujące powietrze. Warto mieć w swoim najbliższym otoczeniu chociaż kilka naturalnych „oczyszczaczy” powietrza. Również w miejscu pracy.

Do takich roślinnych bohaterów w walce o dobre samopoczucie według NASA należy 18 roślin doniczkowych: bluszcz pospolity, daktylowiec niski, aglaonema, sansewieria Gwinejska (wężownica), chamedora wytworna – inaczej palma bambusowa/koralowa, anturium, zielistka Stenberga, epipremnum złociste, dracena wonna i obrzeżona, gerbera Jamesona (stokrotka afrykańska), palma biczowa (rapis wyniosły), liriope szafirkowata, skrzydłokwiat, chryzantema wielokwiatowa, figowiec Benjamina, aloes i paproć Nerczyłusk.

Wszystkie absorbują szkodliwe toksyny w tym trójchloroetylen, benzen, ksylen, amoniak i formaldehyd. Doskonale nawilżają i filtrują powietrze. Warto o nich pomyśleć przy wyborze kwiatów do domu czy pracy.

Również rośliny przy naszych domach i w ogrodach jak: kosodrzewina, sosna himalajska, modrzew, jesion wyniosły i pensylwański, jodła, robinia akacjowa, brzoza brodawkowa, grusza pospolita, lipa i topola osika niezwykle korzystnie wpływają na samopoczucie.

Zanieczyszczenie powietrza redukują wszystkie gatunki drzew iglastych, które wydzielają olejki eteryczne korzystne dla płuc i ich funkcjonowania. Dodatkowo są roślinami całorocznie zielonymi (oprócz modrzewia).

Drzewa, krzewy i rośliny pokojowe mogą pomóc w utrzymaniu czystszego powietrza w miastach, mieszkaniach czy miejscach pracy. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 

Najnowsze artykuły