ZUS: niekompletne wnioski nie zostaną rozpatrzone

150 niekompletnych wniosków o świadczenie wspierające wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zostaną rozpatrzone. ZUS apeluje o zachowanie kolejności: najpierw należy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania  niepełnosprawności (WZON), by uzyskać decyzję poziomu potrzeby wsparcia. Dopiero później można wypełniać elektroniczny wniosek o przyznanie przez ZUS świadczenia wspierającego.

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat. Jego założeniem jest pomoc tym osobom w częściowym pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

Wysokość i prawo do świadczenia wspierającego są ustalane przez ZUS na podstawie decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której jest określony okres i poziom potrzeby wsparcia wyrażony w punktach.

Już w nowym roku ZUS zarejestrował 150 niewłaściwie wypełnionych wniosków o świadczenie wspierające. Osoba wnioskująca, oprócz danych identyfikacyjnych i adresowych musi zaznaczyć czy wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał decyzję o poziomie potrzeby wsparcia, a jeśli tak to należy wpisać jej numer. Osoby wypełniające wniosek nie podają tego numeru, ponieważ WZON nie wydał jeszcze decyzji ustalającej poziom wsparcia o ile taki wniosek do zespołu wpłynął – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Trzeba trzymać się dwóch kroków. Najpierw złożyć do wojewódzkiego zespołu wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, a gdy ten wyda decyzję ostateczną w tej sprawie, osoba zainteresowana świadczeniem lub jej pełnomocnik mogą wypełniać i wysyłać do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego. W przeciwnym razie ZUS będzie zmuszony pozostawić wniosek bez rozpatrzenia – dodaje.

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby, które mają status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności; orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS; orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Najnowsze artykuły