Jak zmieniało się akademickie Opole? [ZAPOWIEDŹ]

Tematem spotkania będzie historia kształtowania się ośrodków akademickich w Opolu i regionie. Nie zabraknie również ciekawych historii i anegdot ze studenckiego życia samego prowadzącego wykład.

Gościem Salonu Opolskiej Nauki będzie prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja – historyk i były rektor Uniwersytetu Opolskiego. To osoba znana dobrze w środowisku akademickim.

Prof. Nicieja dużą część swojego życia poświęcił propagowaniu historii Kresów Wschodnich. Niejednokrotnie angażował się w liczne inicjatywy, które przyczyniły się do przyszłego funkcjonowania opolskich uczelni. To za jego kadencji przekształcono szpital w Wydział Filologicznym, w którym mieści się rektorat, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz wzgórze z pomnikami znanych polskich artystów.

Jest to postać dość znana mieszkańcom Opola. Był rektorem tej uczelni przez łącznie cztery kadencje. Odpowiedzialny jest m.in. za zagospodarowanie Wzgórza Uniwersyteckiego. To osoba mająca w swoim dorobku wiele publikacji, m.in. serię książek historyczno – naukowych pt: “Kresowa Atlantyda”. Co ważne, otrzymał również tytuł profesora belwederskiego oraz tytuł gloria artis – zapowiedział Tadeusz Jacek Rogoża, koordynator Salonu Opolskiej Nauki.

Spotkanie rozpocznie się 13 lutego o godzinie 16:00 w budynku Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej 32.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły