Nowi laureaci w opolskich nagrodach kultury [ZDJĘCIA]

Setki wystaw, koncertów, spotkań literackich, festiwale, przeglądy i spektakle tworzą różnorodną ofertę kulturalną Opola. Z pewnością nie byłaby ona tak interesująca i bogata bez zaangażowania i pasji jej twórców – ludzi kultury. Doskonałą okazją do podziękowania za ich pracę i działalność są Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Dzisiaj (29 listopada) już po raz 27. przyznano je podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowo – Wystawienniczym. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski uhonorował animatorów i twórców kultury, którzy przez cały rok w wyjątkowy sposób przyczynili się do jej rozwoju w Stolicy Polskiej Piosenki.

W tym roku instytucje kultury, organizacje pozarządowe, radni miasta oraz artystyczne placówki oświatowe zgłosiły rekordową liczbę 47 kandydatur do nagród, przyznawanych w 7 kategoriach. Nie miała łatwego zadania kapituła pod przewodnictwem prezydenta, w której składzie znaleźli się również:  przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury RM Opola dr hab. Anna Tabisz, prof. UO,  dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej dr Joanna Filipczyk, dwoje laureatów nagród poprzednich edycji: dr Magdalena Przysiężna – Pisarska i Andrzej Czernik oraz naczelniczka Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Magdalena Matyjaszek.

Wyjechał, ale pamięta

Laureatem w kategorii nagroda promocyjna za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą został Maciej Siembieda – reportażysta, pisarz i dziennikarz. Przez wiele lat był związany z Opolem jako redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”. I chociaż obecnie mieszka na drugim końcu Polski, to w swoich książkach, które biją rekordy poczytności, często wraca do opolskich wątków. Czyni go to niekwestionowanym literackim ambasadorem naszego miasta.

Wokalistka i regionalista

W kategorii nagrody dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, Kapituła postanowiła wyróżnić dwie osoby: Katarzynę Pumę Piasecką i Tadeusza Jacka Rogożę.

Katarzyna Piasecka to znana wokalistka, ale również autorka tekstów, producentka, kompozytorka i aranżer. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania radiowe, telewizyjne oraz płyty solowe. Jest także pedagogiem oraz członkinią opolskiej Rady Kobiet. W jej działalności artystycznej ważne miejsce zajmuje Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych mocART, którego celem jest poszerzanie samoświadomości uczestników, pobudzanie ich do działania i rozwoju oraz uwrażliwienie na sztukę.

Równie niestrudzony w swoich społecznych pasjach upowszechniania kultury jest Tadeusz Jacek Rogoża, pedagog, krajoznawca i regionalista. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców, współzałożyciel Opolskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Inicjator wielu przedsięwzięć i spotkań kulturalnych na terenie Opola. Współtwórca Salonu Opolskiej Nauki, projektu Towarzystwa Przyjaciół Opola skierowanego do wszystkich opolan, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury oraz innych dziedzin.

Opolski… kominiarz

Wśród nagrodzonych nie zabrakło także debiutanta w opolskiej kulturze, a został nim najbardziej znany kominiarz w Opolu, Marek Kot. Popularność przyniosła mu książka „Tajemnice kominiarza” – opowieść o ludziach i ich losach, których autor spotkał podczas swojej pracy. To pierwsza taka publikacja w Polsce, a jej powstanie zaowocowało także utworzeniem Fundacji Akademii Kominiarza, która ma wspierać dalsze wydawnictwa literackie i popularyzować wiedzę o tym unikatowym zawodzie  i tradycjami z nim związanymi.

Mistrzyni zdobienia pierników

Wśród laureatów znalazła się również Beata Orel, kierowniczka dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu – w Grudzicach i Czarnowąsach, która na co dzień aktywnie pielęgnuje niematerialne dziedzictwo kulturowe Opola i Śląska Opolskiego, m.in. poprzez autorski projekt  „Pielęgnując śląskie tradycje”. Jest również członkinią „Grudzickiego Klubu Seniora” oraz „Opolskich Dziouch”, gdzie pełni rolę mistrzyni ceremonii w zdobieniu pierników we wzór opolski. Za swoją działalność została uhonorowana nagrodą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury.

Leszek Ołdak za całokształt

Nagrodą za całokształt dokonań twórczych i artystycznych uhonorowano Leszka Ołdaka, artystę plastyka, grafika, rysownika, ilustratora, plakacistę, scenografa i pedagoga, którego twórczość bawi, wzrusza i inspiruje odbiorców od wielu lat. Ilustracje i grafiki jego autorstwa można odnaleźć w licznych książkach i czasopismach. Ważną część jego twórczego dorobku stanowią plakaty filmowe i teatralne, katalogi wystawowe, biblioteczne i muzealne. Warto podkreślić, że Leszek Ołdak jako jeden z nielicznych grafików kilkukrotnie zaprojektował oficjalne plakaty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Dwa wybijające się wydarzenia

Spośród wielu wydarzeń tworzących kalendarz kulturalny naszego miasta, nagrodzono wystawę 60 x Opole. Festiwal legenda, zorganizowaną w Muzeum Polskiej Piosenki z okazji jubileuszu 60-lecia KFPP. Wystawa poświęcona była twórcom festiwalu, wykonawcom pamiętnych piosenek, przypomniała również słynne scenografie, pracę akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy oraz festiwalową modę.

Drugim nagrodzonym wydarzeniem jest 20. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która w swojej jubileuszowej edycji zgromadziła wielu wybitnych pisarzy i poetów oraz ich wiernych opolskich czytelników. O fenomenie imprezy świadczy również fakt, że w ciągu 20 lat w wydarzeniach Opolskiej Jesieni Literackiej wzięło udział blisko 30 tysięcy odbiorców, a w okresie pandemii transmisje ze spotkań miały ponad 95 tysięcy wyświetleń w kraju i za granicą.

Mecenasi też uhonorowani

Ważną rolę we wspieraniu kultury oraz jej rozwoju odgrywa sektor prywatny. Od lat wspiera działania kulturalne w mieście, czego wyrazem jest utworzona w 2019 r. nowa kategoria za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr. W tym roku otrzymały ją dwa przedsiębiorstwa:  Opolgraf S.A., który od wielu lat wspólnie z powołaną przez siebie Fundacją Fabryka Inspiracji.Pl organizuje Festiwal Książki w Opolu, gromadzący tłumy odwiedzających, wystawców i autorów. Drugim nagrodzonym mecenasem została OPTA DATA GRUPPE, wspierająca działania Galerii Sztuki Współczesnej jako partner wystawy Salon Wiosenny. Dzięki współpracy z firmą wystawa może mieć odpowiednią promocję i bogaty program towarzyszący.

Z Village Vanguard w Nowym Jorku do Opola

Wszyscy nominowani otrzymali podczas gali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci również specjalnie zaprojektowaną statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Wyjątkiem są nagrody za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr oraz za wydarzenie kulturalne w mieście, które są nagrodami o charakterze honorowym.

– Jesteśmy dumni, że nasze miasto szczyci się tyloma wspaniałymi twórcami i animatorami kultury, którzy z myślą o opolanach realizują swoje artystyczne pasje oraz wspólnie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi przygotowują bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych: imprez, wystaw, koncertów, przeglądów i festiwali – podkreślił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Kultura w Opolu czerpiąc z historii i odwołując się do jej dziedzictwa pozostaje w bliskości z kulturą europejską  i jest otwarta na innowacje. Wszystko to zawdzięczamy ludziom kultury i dziś możemy im w symboliczny sposób podziękować – dodał.

Artystycznym prezentem był specjalnie przygotowany na tę okazję jazzowy koncert w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, jednego z najważniejszych polskich głosów jazzowych, Henryka Miśkiewicza, prawdziwej legendy polskiego jazzu oraz Marka Napiórkowskiego, znakomitego kontrabasista i gitarzysty basowego – najbardziej znanego z ponad 20-letniej współpracy z Tomaszem Stańko. Towarzyszyła im znakomita sekcja rytmiczna w składzie Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz. Niespełna dwa tygodnie temu obaj zagrali koncert w najsłynniejszym klubie jazzowym świata – Village Vanguard w Nowym Jorku.

Galę uświetnił również jeden z ubiegłorocznych laureatów Nagród, uhonorowany w kategorii debiut kulturalny, Mikołaj Gawron,  multiinstrumentalista i wokalista, producent i autor tekstów.  Założyciel projektu Franio Mucha, w którym w niezwykle świeży i ujmujący sposób  łączy  post-punk, zimną falę oraz funk.

Najnowsze artykuły