Opole z dofinansowaniem na elektryczne autobusy

Po opolskich ulicach już niedługo będą jeździły elektryczne autobusy. Dziś w Ministerstwie Infrastruktury prezydent Arkadiusz Wiśniewski podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu 5 niskopodłogowych autobusów elektrycznych typu MAXI.

Każdy autobus będzie miał co najmniej 75 miejsc. Pojazdy będą obsługiwały linię nr 25 . Na przystanku Prószkowska – Politechnika – Pętla powstanie pantografowa stacja szybkiego ładowania o mocy 300 kW, w zajezdni MZK natomiast staną 3 dwustanowiskowe ładowarki typu plug-in o mocy 120 kW każda. W trakcie dnia autobusy będą doładowywane podczas każdej wizyty na przystanku.

Ładowanie potrwa kilkanaście minut, co pozwoli na takie uzupełnienie energii, aby autobus wykonał kolejny kurs. Pojemność akumulatorów zaplanowana została z zapasem, aby w skrajnie niekorzystnych warunkach (godziny szczytu, mróz) realizacja kursu nie była zagrożona. Po zakończeniu wszystkich kursów w ciągu dnia autobusy wrócą na zajezdnię i w nocy będą ładowane do pełna na tamtejszej stacji ładowania.

Autobusy powinny pojawić się na ulicach Opola w drugiej połowie 2021 r. Wartość całego projektu to ok. 20 mln zł, dofinansowanie wynosi ok. 14 mln, czyli 85 proc.

Najnowsze artykuły