Szykują się zmiany w Odrze Opole

Na najbliższej sesji rady miasta głosowana będzie uchwała o powołaniu spółki akcyjnej pod nazwą OKS Odra Opole. Głównym udziałowcem będzie miasto Opole.

Przed kilkoma tygodniami taki wariant zapowiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski (czytaj TU). Teraz sprawa nabiera konkretniejszego wymiaru. Żeby utworzyć spółkę miejską, pierwszym krokiem jest zgoda rady miasta.

– Przedstawimy radnym na najbliższej sesji pod koniec października projekt uchwały – zapowiada prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Będzie to spółka miejska. Wszystkie jej akcje obejmie miasto. To formuła, która funkcjonuje w kilkunastu ośrodkach w kraju. Zmiany są powodowane tym, że chcemy wzmocnić nasz piłkarski klub. Chodzi też o konieczność profesjonalizacji. Na poziomie pierwszej ligi, w której gra Odra kluby są spółkami. To formuła znacznie bardziej przejrzysta niż stowarzyszenie, którym jest obecnie Odra.

– Pierwszą rzeczą jaką musimy uzyskać jest zgoda rady miasta – kontynuuje prezydent Opola. – Kolejnymi są zgody ze strony obecnego stowarzyszenia prowadzącego klub oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ludziom ze stowarzyszenia należą się wielkie podziękowania za to co zrobili z klubem w ostatniej dekadzie. Najpierw go podnieśli po upadku, a w ostatnich latach Odra przeszła drogę z trzeciej do pierwszej ligi.

Jeśli już będzie zgoda rady miasta, to z pozostałymi też nie powinno być problemu. Członkowie stowarzyszenia mają świadomość konieczności powołania spółki akcyjnej, a PZPN sam przecież namawia kluby do tego, by były spółkami, a nawet nalega na to.

Kapitał zakładowy spółki ma wynieść 100 tys. zł. Poprzez utworzenie spółki miasto jeszcze bardziej zwiąże się z klubem piłkarskim.

– Miasto zawsze jest dobrym gwarantem stabilnego funkcjonowania klubu – zaznacza prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Opolanie oczekują, żeby w naszym mieście był dobry klub piłkarski, który byłby dumą nie tylko Opola, ale i całego regionu. Do tego będziemy dążyć. Warto też przypomnieć, że cały czas trwają prace związane z budową nowego stadionu. Teraz czekamy na dokumentację obiektu, która powinna być gotował pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Chcąc oferować dobry produkt sportowy potrzeba też dobrej oprawy widowiska w postaci nowego stadionu, na który ludzie chętnie będą chodzić. Naszym celem jest gra na poziomie co najmniej pierwszej ligi. To też ważne dla głównego sponsora klubu – firmy ECO. To spółka, w której większościowym udziałowcem jest miasto Opole, ale działa w kilkunastu miejscach w kraju i dla niej reklama na poziomie ogólnopolskim jest ważna.

Na początek całość udziałów w spółce ma objąć miasto, ale nie należy wykluczać, że w przyszłości część może zostać sprzedana innemu inwestorowi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w rundzie wiosennej I ligi Odra będzie spółką miejską.

Fot. www.sportoweopole.pl

Najnowsze artykuły