Trwa montaż elementów inteligentnego systemu podróżowania po Opolu

Od pierwszego kwartału tego roku trwa montaż elementów systemu ITS, czyli inteligentnego systemu, który ma ułatwić i poprawić podróżowanie po Opolu.

Sercem projektu są komputery, algorytmy i serwery, których działanie opolanie nie zobaczą, ale z pewnością je odczują. Widać natomiast wiele konstrukcji, które powstają na opolskich ulicach przy okazji budowy systemu ITS. Jako pierwsze zaczęły być montowane czujniki parkowania.

Na początku na Bolko i przy moście Sendlerowej, następnie w obrębie starego miasta. Prace przebiegały w taki sposób, że wykonawca wiercił kilkucentymetrową dziurę, w której umieszczany jest czujnik. Całość trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od podłoża. Zapewne wielu opolan nawet nie zauważyło, kiedy w ich sąsiedztwie takim montaż się odbywał. Dzięki czujnikom dokładnie będzie wiadomo, ile jest wolnych miejsc na danej ulicy i czy warto w nią wjechać, czy może lepiej szukać miejsca gdzie indziej.

Informacje z czujników będą wyświetlane na specjalnych tablicach, których elementy już stoją w pobliżu niektórych skrzyżowań. Te informacje będzie można też sprawdzić na specjalnym portalu. ITS ma usprawnić ruch, dlatego konieczna jest wymiana części sygnalizatorów i oprogramowania. Światła będą teraz reagowały na sytuację na drodze dostosowując zielone do natężenia ruchu dzięki czemu łatwiej będzie też o zieloną falą. Zyska też komunikacja miejsca, która na światłach będzie uprzywilejowana oraz służby, które bezpieczniej będą pokonywały skrzyżowania jadąc na interwencje. Na wlotach do Opola stanęły tez już wielkie bramownice. Będą na nich tablice zmiennej treści, które pokażą wszystkie niezbędne informacje: o korkach, utrudnieniach, jakości powietrza itp. Dzięki temu już na początku będzie wiadomo, jaka jest sytuacja na drogach, co pozwoli na objazd problematycznego miejsca. Oprócz tych elementów trzeba ułożyć też kilometry światłowodów, zamontować sterowniki do sygnalizacji itp. Cały system będzie kosztował około 38 mln złotych i ma być gotowy do końca roku.