Mobilne łąki kwietne ozdobią Opole

Opole będzie jeszcze bardziej ukwiecone. W mieście powstaną łąki kwietne – także mobilne. 

Łąki w wersji tradycyjnej będą rosły wzdłuż ulicy Głogowskiej, na rondzie im. Jerzego Szczakiela, na rondzie w Karczowie, a także przy ulicy Wrocławskiej w rejonie kanału Ulgi. Te łąki stanowić będzie mieszanka roślin jednorocznych z trawami – pojawi się m.in. kostrzewa czerwona, życica trwała, rumian barwierski, chaber łąkowy, krwawnik pospolity, mak polny, kąkol polny, słonecznik ozdobny, żmijowiec, babka średnia i wiele innych.
W miejscach, gdzie niemożliwe jest rozsianie łąk w takiej postaci, pojawią się łąki mobilne. Takie rozwiązanie dotyczy Rynku, placu Kopernika oraz placu Jana Pawła II.

Konsultujemy pomysł ze specjalistami, którzy określą, jakie gatunki zostaną na platformach i w pojemnikach posadzone, i jaki będzie kształt tych łąk – informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Łąki mają stanowić ozdobę miasta, ale także przyczynić się do wzrostu bioróżnorodności, stanowić schronienie dla owadów i pełnić rolę edukacyjną. Jak tłumaczy Oborska-Marciniak, mobilne łąki kwietne to kolejny krok po ustawionych w mieście donicach i pojemnikach z drzewami – te można zobaczyć przy ogródkach letnich naprzeciwko Urzędu Stanu Cywilnego czy przy wejściu do kościoła franciszkańskiego. – Ten pomysł spodobał się mieszkańcom, dlatego postanowiliśmy pójść za ciosem – dodaje.

Wkrótce przy placach miejskich pojawią się również tradycyjne nasadzenia kwiatów. Cały czas kontynuowany jest też projekt sadzenia drzew przy ulicach i w rejonie placów. W parku na osiedlu Armii Krajowej, na placach Wolności i Mickiewicza, na terenie rekreacyjno-wypoczynkowym przy ul. Dambonia czy na skwerach przy ulicach Teligi, Kamiennej oraz Kołłątaja powstaną pola słoneczników.

 

 

Najnowsze artykuły