Dodatkowe środki bezpieczeństwa w autobusach MZK

MZK Opole zrezygnowało z “ciepłego guzika” i jeszcze dokładniej dba o czystość w autobusach.

W ten sposób spółka chce jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo pasażerów w związku z informacjami o koronawirusie. Przywrócenie okresowo centralnego otwierania drzwi przez kierowców, a nie tylko przez pasażerów wsiadających lub wysiadających danymi drzwiami, zapewni lepszy przepływ powietrza w autobusie. Rozpoczyna się sezon wiosenno-letni, zatem aura będzie sprzyjać takiemu rozwiązaniu.

Poza tym oprócz standardowego sprzątania pojazdów, wprowadzono dezynfekcję niektórych elementów. Chodzi o te, które najczęściej są dotykane przez tysiące osób korzystających z komunikacji miejskiej. – Profilaktycznie podjęliśmy decyzje o wprowadzeniu dodatkowych działań związanych z higieną elementów wyposażenia autobusów. I tak, od poniedziałku (tj. 02.03.2020 r.) m.in. poręcze, uchwyty, kasowniki, biletomaty czy też uchwyty siedzeń poddawane są dezynfekcji – tłumaczy prezes MZK, Tadeusz Stadnicki.

Autobusy myte są z wykorzystaniem ozonowania (aktywnego tlen O3), co ma pomóc usuwać bakterie i wirusy. Woda poddana ozonowaniu  stosowana  jest również do mycia wnętrza pojazdów. – Podczas prac obsługowo-serwisowych już teraz wymieniamy wszystkie filtry systemu wentylacji i klimatyzowania autobusów – dodaje prezes Stadnicki.

Na wiatach przystankowych i w autobusach umieszczono plakaty zawierające informacje w zakresie postępowania prewencyjnego i zapobiegającego zakażeniu oraz postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia objawów zakażenia.

Najnowsze artykuły