Opole dofinansuje in vitro!

Decyzją Rady Miasta Opole będzie mogło wesprzeć mieszkańców bezskutecznie starających się o posiadanie własnych dzieci w realizacji ich marzeń. Za programem głosowało 17 radnych, 5 było przeciw, a 1 się wstrzymał. Dwie osoby nie oddały żadnego głosu.

– Dajemy rodzicom wybór – do nich należy decyzja czy sięgną po to narzędzie i skorzystają z dofinansowania z budżetu miasta – powiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Para, która zakwalifikuje się do programu i będzie objęta tym leczeniem, otrzyma 5 tysięcy zł dofinansowania z budżetu miasta. Program będzie realizowany w edycjach. Pierwsza jest przewidziana na 2020-21, a jej koszt szacuje się na 440 tysięcy złotych.

Dla  populacji  Miasta  Opola  obejmującej  128.142  mieszkańców  (dane  Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku) można oszacować liczbę niepłodnych osób w populacji na 4.169. Zgodnie   z danymi   statystycznymi,   według   których   do   leczenia   metodami   IVF/ICSI kwalifikuje   się   2%   niepłodnych   par,   należy  szacować,  że   docelowo   do   programu kwalifikować się będzie rocznie około 83 par.

– Zdawałem sobie sprawę, że jest to projekt, który może budzić różne opinie, dlatego w moim klubie nie było dyscypliny głosowania – tłumaczył prezydent. – Medycyna poszła tak daleko, że czasami nawet zadajemy sobie pytanie, czy nie aż za bardzo – dodał.

W przypadku in vitro prezydent nie ma jednak żadnych wątpliwości, że jest miastu potrzebne.

– Cieszę się, że mamy miejski program in vitro. Mówimy o skomplikowanych zabiegach, które mało kto może wykonać. Dlatego złożyłem propozycję, aby podjąć ten trud i dofinansować takie badania i zabiegi z budżetu miasta – mówił.

Zanim rodzice będą mogli ubiegać się o wsparcie Miasto wyłoni klinikę, która będzie zajmować się realizacją programu.

Na dziś brak jest rządowego programu, który dofinansowywałby zabiegi in vitro. Ministerstwo Zdrowia prowadziło program od 2013 do 2016 roku, ale nie został on przedłużony na kolejne lata. W tramach tego rządowego programu leczenia niepłodności urodziło się prawie 22 tysiące dzieci.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły