Minął tydzień [FELIETON]

W obozie władzy trwają przepychanki uruchamiać czy nie komisję Lex Tusk. Poseł Ast ogłosił , zdawało się w imieniu klubu PiS, że taka komisja już w tej kadencji nie zdąży powstać. Tymczasem prezydent Duda podobno naciska, żeby powstała i choć raz zdążyła przesłuchać Tuska. Choć kto wie czy nie powinna się zająć przesłuchaniem kogoś innego. Oto „Frankfurter Allgemeine Zeitung” piórem Konrada Schuellera donosi, że wiceminister obrony Bartosz Kownacki ma powiązania ze środowiskami, które z poręki Kremla mają za zadanie destabilizować sytuację w Europie. Czy to w ogóle jest prawda, co to jest za grupa, ktoś jednak musiałby sprawdzić. Zwłaszcza, że ta władza publikacje w niemieckiej prasie traktuje z nadzwyczajnym wzmożeniem (czytaj trzy wpisy niżej) i poza tym mają to już przecież ustalone, że Tusk jest agentem Berlina i Moskwy jednocześnie. A to jednak co innego dyżurny agent, a co innego ewentualnie w MON, gdy wojna u granic trwa.

***

Prezydent Andrzej Duda dał się sfotografować jak biega po lesie swej rezydencji w Juracie w koszulce X-Bionic za 350 zł, spodenkach Brubeck za 120-150 zł i butach sportowych Salomon za około 700 zł. Przyznać trzeba, że do butów Tuska za 3,5 koła trochę jeszcze panu prezydentowi brakuje, ale zmierza w dobrym kierunku.

***

Nie sposób ustalić na jakiej podstawie na wiejskim pikniku w Sarnowej Górze latał policyjny helikopter, który zahaczył o odgromnik linii średniego napięcia, czym wzbudził panikę wśród widzów i nadaje się teraz do remontu za kilka milonów. Wiadomo tylko, że pokaz załatwił wiceminister Maciej Wąsik z MSWiA w ramach uatrakcyjnienia imprezy, co częściowo się udało, bo przecież emocje były. Wygląda więc na to, że bez żadnego trybu nie tylko niektórzy ważni posłowie obozu władzy wchodzą u nas na sejmową mównicę, ale czasem i Black Hawk się nad głowami przeleci.

***

Donald Tusk nie ustaje w namowach prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by stanął z nim do debaty. Tymczasem prezes wyraża gotowość debatowania z Manfredem Weberem, przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej w Europarlamencie, drugoligowym politykiem niemieckim, który w wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet powiedział, że PiS to nie jest partia, która cieszy się jego poparciem. Za rządów PiS Polska to jest taki kraj, że wywiad jakiegoś trzeciorzędnego polityka, który coś tam sobie pobredzi, wywołuje wzmożenie większe niż ruska rakieta, która leci sobie bezkarnie przez pół kraju, po czym spada i leży nie niepokojona. Bo w tej akurat sprawie wicepremier od spraw bezpieczeństwa jakoś specjalnie nie zareagował.

Strach przed spotkaniem w cztery oczy z Tuskiem otoczenie Kaczyńskiego tłumaczy też… dobrem tego pierwszego. Otóż Tusk byłby zgnieciony intelektem prezesa w takim starciu w dwie minuty – przewiduje rzecznik PiS Rafał Bochenek. Tu trzeba jednak przypomnieć, że jeszcze jako pogodynek w TVP Kraków też często się mylił z prognozą.

***

Posłankę Marię Kurowską z Suwerennej Polski znów dopadła taka potrzeba, by podzielić się swoją nikłą wiedzą przyrodniczą. Otóż zdaniem posłanki stary las trzeba wycinać, by mieć gdzie posadzić las młody. W następnej odsłonie swego intelektu pewnie wyjaśni po co w ogóle sadzić młody las skoro i tak urośnie i wtedy trzeba go będzie ściąć. Oczywiście nie licząc kasy i synekur w Lasach Państwowych, które na razie przypadają w udziale działaczom jej macierzystej partii.

***

Na cmentarzu w Poznaniu pojawił się pomnik z inskrypcją ośmiu gwiazdek jako wyraz ostatniej woli zmarłej, jeśli za życia nie doczeka przegranej PiS. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

***

Ministerstwo Edukacji skreśliło ze swej strony on-line telefon zaufania 116-111 dla dzieci i młodzieży mających problemy psychiczne, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W 2022 roku konsultanci pod tym telefonem przeprowadzili 52 tysiące rozmów i odpowiedzieli na ponad 8 tysięcy wiadomości on-line. Podobno fundacja nie podoba się ministrowi Czarkowi, stąd taka decyzja. Gdy dwa lata temu jego ministerstwo sfinansowało podobną infolinię fundacji Auxilium, minister Czarnek argumentował, że jeśli nie podoba się komu szef tej fundacji, ksiądz egzorcysta, to nie musi dzwonić. Dziś to samo mógłby powiedzieć o sobie, a nie utrudniać dostęp do pomocy potrzebującym dzieciom w imię swoich ideologicznych fiksacji.

***

W kraju działacze PiS przystąpili do zbierania podpisów pod listami wyborczymi, których jeszcze nie mają. Wydają pieniądze KPO, których nie ma, zbierają poparcie list in blanco, chwalą się w telewizyjnych klipach Centralnym Portem Lotniczym, który jest na etapie wizualizacji. No ale jak zauważył Friedrich Nietzsche: „Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni”.

Rzecz w tym, by uruchomić wyobraźnię, decydując w wyborach kto ma nam urządzać świat rzeczywisty.

***

W ciągu 46 sekund twitt premiera Morawieckiego polubiło 450 osób, 146 podało dalej i pojawiło się pod nim 210 komentarzy. Tak w internecie panu premierowi szyją boty: z prędkością blisko 10 osób na sekundę.

***

Po tym jak samolot dowódców Grupy Wagnera wymusił pierwszeństwo na przelatującej rakiecie, czy jakoś tak, ubyło trosk ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi. Dotąd dostrzegał dwa zagrożenia: ”Na wschodzie Grupa Wagnera, na zachodzie Grupa Webera”. No to teraz pozostała mu już tylko na uwadze ta ostatnia.