Pierwszy atak zimy trwa. Miejski Zarząd Dróg o zimowym utrzymaniu jezdni i chodników

Od tego tygodnia trwają intensywne prace związane z zimowym utrzymaniem dróg w Opolu. W tej części roku zima pokazała swoje oblicze już w listopadzie. 

Wykonawcą zimowego utrzymania dróg na terenie miasta odpowiada jest Remondis. Firma ta zgodnie z umową zobligowana jest przez cały czas trwania akcji do posiadania na stanie 525 ton soli i 175 ton piasku. Dodatkowo Remondis musi zabezpieczyć maksymalnie 18 pojazdów. To między innymi pługi, pługo-piaskarki oraz sprzęt, który jest w stanie odśnieżyć wąsie, trudno dostępne drogi. To samo przedsiębiorstwo odpowiedzialne jest również, w pierwszej fazie akcji, za utrzymanie chodników po prawej stronie Odry. Z kolei za Zaodrze odpowiada, do połowy stycznia, będzie odpowiadała firma Megatherm. Później wykonawcami będą inne podmioty.

Na bieżąco ze strony MZD zlecana jest dyspozycja dotycząca liczby pojazdów potrzebnych do utrzymania dróg. Jeżeli prognozy są niekorzystne, to ich liczba jest zwiększana. Tak stało się wczoraj (27.11). Zapowiedzi synoptyków jasno pokazywały, że do Opole zbliżają się intensywne opady śniegu oraz że w najbliższych dniach temperatura będzie utrzymywała się poniżej zera. Dlatego już od godzin popołudniowych Miejski Zarząd Dróg zlecił dodatkowe zabezpieczenie dróg i chodników, aby opadający śnieg szybciej topniał. Dodatkowo od wczorajszego wieczora w terenie pracują kolejne jednostki. Na drogach obecnych jest 6 pojazdów, które działają na wszystkich trasach ujętych akcją zimowego utrzymania dróg.

Miejski Zarząd Dróg koordynuje sytuację całodobowo. Na bieżąco monitorowany jest stan jezdni i chodników. Decyzje co do kolejnych działań podejmowane są w oparciu o faktyczny stan dróg i ciągów pieszych oraz o prognozy pogody. Przez cały czas monitorowane są również aktualne komunikaty ze stacji pogodowych ITS Opole, które zlokalizowane są na ul. Krapkowickiej i Nysy Łużyckiej.

W Opolu akcja zimowego utrzymania dróg potrwa do 30 kwietnia.

Najnowsze artykuły